Inteligentne zatyczki do uszu

Inteligentne zatyczki do uszu

Inteligentne zatyczki do uszu
28.07.2010 16:13

Określenie zbyt dużego poziomu hałasu to kwestia indywidualna. Dla jednych już jest za głośno, a dla innych jeszcze nie. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, kiedy natężenie dźwięku zagraża zdrowiu. Inteligentne zatyczki do uszu Quietpro+ automatycznie dostosowują się do poziomu hałasu i reagują odpowiednio blokując go lub przepuszczając.

Producentem tego urządzenia jest norweska firma Nacre, która już od pewnego czasu udostępnia je armii USA oraz wojskom NATO. Obecnie planuje nawiązać współpracę z firmą Statoil i organizacją badawczą Sintem, celem stworzenia zatyczek nowej generacji. Ich przeznaczeniem ma być ochrona słuchu pracowników platform wiertniczych.

Obraz
© Umiejscowienie zatyczek Quietpro firmy Necra (fot. Necra)

Zestaw Quietpro+ w cichym otoczeniu zapewnia użytkownikowi niezniekształcone doznania dźwiękowe. Mikrofon przekazuje dźwięk do ucha za pośrednictwem głośnika. Wymaga to odpowiedniego zamontowania słuchawek w uszach. Użytkownik może następnie zmieniać głośność dźwięku, w zależności od panujących warunków. Przykładowo, podczas skradania się lub pełnienia warty, wzmocnienie wszelkich hałasów z otoczenia może być bardzo pomocne.

W przypadku hałasu narastającego system stopniowo wpływa na jego osłabianie. Po przekroczeniu 8. dB załączany jest aktywny system redukcji hałasu, który odcina dźwięki o niskich częstotliwościach. Są one najczęściej generowane przez duże silniki, helikoptery czy czołgi. Quietpro+ chronią też przed krótkotrwałym silnym natężeniem dźwięku, umożliwiają niezakłóconą komunikację w czasie walki i informują, gdy słuchawki nie przylegają w pełni do ścianki ucha.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)