Facebook wyłączy rozpoznawanie twarzy w UE

Facebook wyłączy rozpoznawanie twarzy w UE

Facebook wyłączy rozpoznawanie twarzy w UE
Źródło zdjęć: © WP.PL
24.09.2012 14:40

Jakiś czas temu Facebook uruchomił funkcjonalność, dzięki której portal społecznościowy automatycznie rozpoznawał twarze na zdjęciach i sugerował, by daną osobę otagować. Po trwającej kilka miesięcy kontroli, Facebook zgodził się wyłączyć tę funkcję i dostosować swoją politykę do unijnych wymagań w pięciu innych obszarach. Nowi użytkownicy już teraz nie skorzystają z sugestii podsuwanych przez automatyczne rozpoznawanie twarzy, u wszystkich pozostałych zostaną one wyłączone do 15 października.

Cała sprawa rozpoczęła się w roku 2011. kiedy to grupie użytkowników z Austrii nie spodobała się nowa funkcjonalność. Sprawa została przekazana irlandzkiemu Komisarzowi Ochrony Danych Osobowych (Data Protection Commissioner), ponieważ europejska siedziba Facebooka znajduje się w Dublinie. W pierwszej połowie tego roku została ona skontrolowana przez irlandzki urząd, czego efektem jest, opublikowany dziś, 74 stronicowy raport.

W raporcie irlandzki Data Protection Commissioner stwierdza, że Facebook dokonał postępu we wszystkich pięciu kwestionowanych obszarach:

- Przejrzystości tego w jaki sposób postępuje się z danymi osobowymi;
- Kontroli nad ustawieniami użytkownika;
- Przejrzystości w sprawie czasu przechowywania usuniętych danych i kontroli nad usuwanymi danymi;
- Ułatwień w kwestii dostępu do swoich danych osobowych;
- Ułatwień w kwestii sprawdzania czy Facebook stosuje się do wymogów ochrony danych osobowych.

Dodatkowo Facebook zobowiązał się do wprowadzenia kilku mniejszych zmian, które zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych czterech tygodni, takich jak na przykład nowa polityka dotycząca cookies.

Irlandzki regulator najbardziej zadowolony jest z tego, że Facebook po prostu wyłączył rozpoznawane twarzy na obszarze Unii Europejskiej:

-_ Jestem szczególnie podbudowany podejściem, jakie [Facebook] postanowił zastosować w kwestii rozpoznawania twarzy, które wykraczało ponad nasze początkowe rekomendacje _ - stwierdził Billy Hawkes, szef irlandzkiego urzędu.

Facebook ma nadzieję, że w przyszłości uda mu się znaleźć sposób na to, by rozpoznawanie twarzy było dostępne także w Europie, ale tylko w takiej formie, w jakiej dopuszczać je będą unijne przepisy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)