Trwa ładowanie...
duilu20

Facebook

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: downloadsource.fr

Facebook to największy portal społecznościowy na świecie. Jego twórcą był m.in. Mark Zuckerberg, uważany za geniusza programowania.

Historia, założyciele

Portal Facebook powstał w 2004 roku – założył go Mark Zuckerberg razem ze znajomymi z Uniwersytetu Harward - Eduardo Saverinem, Andrew McCollumem, Dustinem Moskovitzem i Chrisem Hughesem. Początkowo serwis nazywał się TheFacebook i był przeznaczony tylko dla studentów uczelni – miał im ułatwic nawiązywanie kontaktów. Po ogromnym sukcesie, rozszerzono zasięg działania na inne uniwersytety – m.in. Standford, Columbia, Yale. Było to możliwe dzięki inwestycji Petera Thiela.

W 2006 roku Facebook stał się dostępny dla ludzi na całym świecie powyżej 13. roku życia. Portal pozwalał nie tylko na nawiązywanie relacji osobistych, ale także biznesowych. Pod koniec 2007 roku na Facebooku było zarejestrowanych około 100 tysięcy stron różnych firm. Polska wersja Facebooka pojawiła się w 2008 roku. W 2009 roku Facebook został uznany za najczęściej używany portal społecznościowy.

Do tej pory Facebook jest wciąż modernizowany, wprowadzane są nowe funkcje – np. w 2016 roku zamiast jednego przycisku „Lubię to” pojawiły się dodatkowe, m.in. „Kocham to”, „Wow” czy „Wkurzony”.

Właściciel

Udziały Facebooka należą m.in. do Marka Zuckerberga (24%), Petera Thiela (3%) i Dustina Moskovitza (6%). Akcje posiadają także fundusze inwestycyjne (Accel – 20%) oraz inwestorzy korporacyjni (Digital Sky – 5%, Microsoft – 1,6%).

Działalność

Serwis społecznościowy Facebook opiera się na kilku podstawowych elementach:

 • Oś czasu, czyli Timeline – tablica przynależna do danej osoby, na której może publikować posty (także z wcześniejszą datą), wydarzenia z życia (np. zmianę statusu związku czy ukończenie szkoły), zameldować się w miejscach, w których aktualnie przebywa, otagować osoby, z którymi przebywa i in.;
 • *Facebook Messenger *– komunikator wbudowany w portal. Pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych, tworzenie konwersacji dla całych grup osób, wykonywanie połączeń głosowych i wideo przy użyciu łącza internetowego i przesyłanie plików;
 • News Feed – strona główna, na której pojawiają się aktualności z osi czasu znajomych, lubianych lub obserwowanych stron i sponsorowane treści;
 • Grupy – w nich zbierają się osoby o podobnych zainteresowaniach lub celach, pozwalają na udostępnianie materiałów, prowdzenie rozmów.

Z Facebooka można korzystać na komputerze przez stronę internetową, a na telefonach komórkowych przez aplikacje mobilne Facebook i Facebook Lite. Używanie Messengera na telefonie komórkowym wymaga instalacji dodatkowej aplikacji.

Do Facebooka, oprócz samego portalu, należą także inne strony i projekty, które firma przejęła w celu udoskonalenia swojego flagowego produktu. Do firmy Zuckerberga przynależy:

 • ConnectU – strona braci Winklevos, z której Zuckerberg zaczerpnął pomysł na własny portal;
 • FriendFeed – z niego pochodzi mechanizm tworzący tablicę aktywności znajomych oraz pomysł przycisku „Lubię to”;
 • Hot Potato – nowojorski start-up, który specjalizował się w opcji meldowania się w różnych miejscach na świecie;
 • Drop.io – technologia przesyłania plików między użytkownikami Facebooka;
 • Instagram – portal do publikowania zdjęć i krótkich filmów wideo;
 • Face.com - izraelski projekt skanowania i porównywania twarzy. Algorytm jest obecnie wykorzystywany w celu proponowania tagów znajomych;
 • WhatsApp – najpopularniejszy komunikator na świecie;
 • Ascenta – technologia dronów zasilanych energią słoneczną;
 • Oculus – interaktywne gogle wirtualnej rzeczywistości;
 • Pebbles – izraelska technologia dotykowego interfejsu, który będzie wykorzystywany w goglach Oculus.

Wartość

W 2017 roku wartość Facebooka została wyceniona na 407,3 miliardy dolarów. W rankingu Forbes na najbardziej wartościowe marki świata zajmuje 4. miejsce. Prezesem firmy jest Mark Zuckerberg.

duilu20
duilu20
duilu20
duilu20
Więcej tematów
duilu20