Rozpoznawanie twarzy w komórce

Rozpoznawanie twarzy w komórce

Rozpoznawanie twarzy w komórce
23.08.2010 14:38, aktualizacja: 23.08.2010 15:26

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze zaprezentowali prototyp oprogramowania działającego na smartfonie Nokia N900, które potrafi rozpoznawać i śledzić twarz rejestrowaną na żywo wbudowaną kamerą

Celem prac prowadzonych w ramach projektu Mobile Biometry (MoBio) jest stworzenie biometrycznego systemu detekcji twarzy, dzięki któremu możliwa będzie między innymi rezygnacja z podawania identyfikatora podczas logowania do programów pocztowych na urządzeniach przenośnych.

Jak informuje zespół badawczy pod kierunkiem dra Philipa A. Tresaderna, największe wyzwania stojące przed projektem to z jednej strony ograniczona moc obliczeniowa procesorów mobilnych, z drugiej zaś stosunkowo słaba jakość obrazu rejestrowanego przez kamery telefonów komórkowych.

Do ponownego rozpoznania twarzy na zapisanej uprzednio fotografii nie wystarczy zwykłe porównanie tekstur. Na zarejestrowanym obrazie trzeba najpierw zlokalizować położenie brwi, linii podbródka i innych znaków szczególnych, aby na ich podstawie określić pozycję głowy i wyraz twarzy. Dopiero wtedy można poddać nowe ujęcie przetworzeniu pod kątem podobieństw z oryginałem i dzięki temu dokonać o wiele dokładniejszego porównania obu twarzy.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)