Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu

Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu

Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu
Źródło zdjęć: © WP.PL
11.01.2008 16:35, aktualizacja: 11.01.2008 19:37

Prawdopodobnie 1 stycznia 2009 roku ruszy w Radomiu Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), obsługujące całe województwo mazowieckie. Będzie się tam też mieścić Centrum Nadzoru i Monitoringu wszystkich 16 CPR-ów, tworzących
ogólnopolski system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112.

Jak powiedział w czwartek w Radomiu dyrektor departamentu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych MSWiA Zenon Sobejko, prace nad radomskim CPR są najbardziej zaawansowane ze wszystkich tego typu placówek powstających w Polsce.

_ Województwo mazowieckie znacznie wyprzedza pozostałe, bo CPR w Radomiu jest już prawie gotowy. W innych województwach centra są dopiero na etapie projektowania _ - powiedział Sobejko.

Zaznaczył, że w najbliższym czasie uruchomione zostaną pieniądze z rezerwy celowej Ministerstwa Zdrowia, co umożliwi dalsze prace nad budowaniem spójnego systemu powiadamiania ratunkowego.

Budynek CPR w Radomiu jest już praktycznie przygotowany, pozostaje do wykonania cały zakres działań związanych z teleinformatyką, czyli wyposażenie w stacje robocze, serwery, centrale telefoniczne i oprogramowanie.

Sobejko podkreślał, że w radomskim CPR znajdować się będzie także "serce" systemu, czyli Centrum Nadzoru i Monitoringu wszystkich CPR funkcjonujących w pozostałych 15 województwach. Koszt całej inwestycji przekroczy 15 mln zł. Zapowiedział, że zanim radomski CPR ruszy, przeszkolonych zostanie około 200 osób, które znajdą tam prace w charakterze operatorów.

Według Sobejki, 1 stycznia 2009 roku to także realny termin, kiedy na terenie Mazowsza dzwoniąc na numer 112 z telefonu komórkowego dodzwonimy się bezpośrednio do CPR w Radomiu. _ Nie wykluczamy jednak dalszego funkcjonowania tzw. dziewiątek (telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego - PAP). One jeszcze przez lata będą działać, obok telefonu 112 _.

Zgodnie z planem do końca 2010 roku w Polsce powinien powstać krajowy system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112. System ten będzie oparty na 16 wojewódzkich centrach obsługi zgłoszeń alarmowych, czyli Centrach Powiadamiania Ratunkowego. CPR będzie punktem przyjmowania i przekierowywania zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 do właściwej jednostki policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)