Nowe satelity dla rosyjskiego systemu GPS

Nowe satelity dla rosyjskiego systemu GPS

26.01.2011 15:02

Do maja tego roku Rosjanie wyślą w kosmos nowego satelitę GLONASS-K oraz trzy GLONASS-M, które uzupełnią braki spowodowane utratą poprzednich satelitów - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos) Anatolij Perminow.

"Satelita GLONASS-K jest już gotowy. Wysłanie go na orbitę zaplanowane jest na luty. Kończy się również testowanie kolejnego satelity GLONASS-M, a jeszcze dwa takie urządzenia zostaną zbudowane. Do maja zamierzamy wystrzelić wszystkie" - powiedział Perminow.

Koszt wysłania satelitów na orbitę wynosi od 2,5 do 3 mld rubli. Na podobną kwotę oszacowano bezpośrednie straty poniesione w wyniku utracenia poprzednich satelitów, które w grudniu 201. r. spadły do Oceanu Spokojnego w okolicach Hawajów.

Obraz
© (fot. ESA)

Satelitarny system nawigacyjny GLONASS (rosyjski odpowiednik amerykańskiego GPS) obejmuje swoim zasięgiem prawie całą kulę ziemską. Obecnie na orbicie krąży 21 rosyjskich satelitów. Jak zaznaczył Perminow, prawidłowe funkcjonowanie systemu jest możliwe, jeśli na orbicie działają co najmniej 24 satelity; dla samego terytorium Rosji niezbędne jest minimum sprawnych 18 satelitów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)