Nokia: dymisja szefa działu rozwojowego systemu MeeGo

Nokia: dymisja szefa działu rozwojowego systemu MeeGo

Nokia: dymisja szefa działu rozwojowego systemu MeeGo
Źródło zdjęć: © Nokia
06.10.2010 13:46

Kolejna dymisja w Nokii – we wtorek (6 października) koncern poinformował, że stanowisko opuścił odpowiedzialny za rozwój urządzeń z systemem MeeGo Ari Jaaksi. Powodem odejścia mają być "względy osobiste". Oficjalnie fiński producent smartfonów nie podał szczegółów na ten temat, choć przedstawiciel koncernu ujawnił, że Jaaksi zamierza "podjąć nowe wyzwania poza Nokią".

To już trzecia dymisja wysokiego rangą dyrektora w ostatnim czasie –. wcześniej szeregi komórkowego giganta opuścili szef koncernu Olli-Pekka Kallasvuo i wiceprezes działu urządzeń przenośnych Anssi Vanjoki. Kallasvuo nie zdołał wyprowadzić na prostą tracącego udziały w rynku koncernu. Nokia ma problemy przede wszystkim w szybko rozwijającym się segmencie zyskownych smartfonów. Ratunkiem ma być zatrudnienie byłego pracownika Microsoftu: nowym szefem firmy został Stephen Elop, w Redmond odpowiedzialny za rozwój pakietu MS Office.

Fakt, że zaledwie kilka dni po nominacji Elopa dymisję złożył szef działu urządzeń przenośnych, to nie tylko zbieg okoliczności. Po ostatniej restrukturyzacji firmy Anssi Vanjoki przejął odpowiedzialność za główną gałąź biznesową fińskiego giganta i był uważany za postać numer dwa w firmie zaraz po Kallasvuo, mógł zatem mieć uzasadnione oczekiwania, że w przyszłości zastąpi poddawanego krytyce szefa koncernu.

Dymisja Jaaksiego stanowi ubytek kolejnej osoby odpowiedzialnej za przyszłościowy obszar działań Nokii. Platforma MeeGo, powstała z połączenia otwartego systemu Maemo Nokii i zainicjowanej przez Intela dystrybucji Linuksa Moblin, ma być obecna w smartfonach z górnej półki fińskiego producenta. Pierwszy model z MeeGo na pokładzie N9 jest spodziewany jeszcze w tym roku. Zespół MeeGo otrzymał we wrześniu poważne wzmocnienie –. jego szeregi zasilił główny projektant urządzenia Palm Pre Peter Skillman.

Z uwagi na roszady kadrowe i problemy koncernu, coraz częściej daje się słyszeć pytanie, czy Nokia zdoła dotrzymać terminów premier – Finowie musieli ostatnio przesunąć inaugurację rynkową smartfonu N8. Producent oświadczył jednak, że odejście Jaaksiego nie będzie miało wpływu na harmonogram premier ani też na strategię rozwoju systemu MeeGo.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)