WiFi w pociągach będzie płatne
PKP Intercity i T-Mobile Polska zawarły formalnie umowę o współpracy, będącą konsekwencją rozstrzygniętego w grudniu ubiegłego roku przetargu na dostarczenie pasażerom Intercity dostępu do internetu i usług multimedialnych.
Na mocy tej umowy w ciągu 3 miesięcy T-Mobile zainstaluje hotspoty w 30 wagonach Intercity, a w ciągu kolejnych 9 miesięcy w następnych 270 wagonach.
_ - W umowie jest opcja na jeszcze 150 wagonów pendolino. Jeżeli T-Mobile zdecyduje się zaopatrzyć je w usługę, to zasięg WiFi będzie dostępny w mniej więcej 1/3 naszego taboru. Nie potrafimy jeszcze ocenić, jaka to będzie liczba osób, ponieważ jeszcze nie ustaliliśmy priorytetowych tras. Oczywiście, będą to nasze główne połączenia, w tym trasy zagraniczne. W ciągu roku Intercity przewozi ponad 30 mln pasażerów _ - powiedział Marcin Celejewski, (od wczoraj) prezes zarządu PKP Intercity.
Wspomniane trasy to Trójmiasto-Warszawa-Katowice/Kraków, Szczecin-Poznań-Warszawa, Poznań-Wrocław-Katowice-Bielsko Biała, Warszawa-Wiedeń-Villah, Warszawa-Praga, Warszawa-Berlin oraz Warszawa-Kolonia-Amsterdam.
_ - Zaopatrujemy pociągi Intercity w WiFi w ramach barterowej umowy w zamian za powierzchnię reklamową, jaką dysponuje PKP Intercity. Na początku dostęp dla wszystkich pasażerów będzie za darmo. Kiedy zakończymy wdrożenie zastanowimy się nad dalszą strategią dla tej usługi. Ja kształt jest po naszej stronie, przy czym jesteśmy zobowiązani do zapewnienia darmowych usług dla minimum 10 proc. pasażerów. Z pewnością w tej grupie znajdą się klienci sieci T-Mobile _ - powiedział Miroslav Rakowski, prezes zarządu T-Mobile, podczas konferencji prasowej.
Operator musi zagwarantować dostęp minimum 1,5 Mb/s pomiędzy terminalem a hotspotem. Dosył sygnału do hotspota będzie realizowany przede wszystkim w mobilnej sieci T-Mobile.
_ - Od strony jakości usług zakładamy, że klient T-Mobile - po wejściu do wagonu i zalogowaniu do hotspota - powinien nie zauważyć różnicy pomiędzy jakością transmisji w porównaniu z siecią mobilną. To spore wyzwanie z powodu znacznego zagęszczenia terminali w jednym miejscu _ - powiedział Miroslav Rakowski. Technologię mobilnych hotspotów dostarczy T-Mobile brytyjska firma Nomad Digital.
Poza dostępem do internetu, T-Mobile udostępni w wagonach Intercity webowy serwis wideo z filmami (40 pozycji), serialami (15 pozycji) i programami dla dzieci (10 pozycji). Multimedia udostępniane będą z serwerów wideo instalowanych w każdym wagonie.
Wartość wdrożenia usług T-Mobile ocenia na ponad 8. mln zł. Dzisiaj projekt ma dla operatora charakter głównie promocyjny. Dlatego nie przesądzona jest sprawa przyszłych opłatach za dostęp. Podobne jest podejście Intercity, które walczy o pasażerów na trasach międzymiastowych.
Zobacz: Jaką kupić zmywarkę?