Konstelacja satelitów będzie niosła internet

Konstelacja satelitów będzie niosła internet
Źródło zdjęć: © giznet.pl

18.06.2015 09:32, aktual.: 18.06.2015 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejski gigant branży lotniczej zostanie wykonawcą kontraktu na utworzenie największego systemu satelitów internetowych świecie. Jak ogłosiło kierownictwo OneWeb, czyli startupu założonego przez grupę Virgin Richarda Bransona i amerykański Qualcomm, to właśnie Airbus pomoże mu w realizacji wielomiliardowego projektu, który zapewni dostęp do sieci w najsłabiej obsługiwanych częściach Ziemi.

Całe przedsięwzięcie przewiduje utworzenie grupy satelitów o niespotykanych możliwościach i skali. Każdy z nich będzie ważyć zaledwie 500 kg, a jednostkowy koszt ich montażu zamknie się w okolicach 500 tysięcy dolarów.

Aż 700 ze wszystkich 900 wyprodukowanych satelitów ma trafić na orbitę jeszcze przed upływem 2018 roku. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, utworzą tam konstelację 10-krotnie większą od jakiegokolwiek satelity, unoszącego się w tej chwili nad Ziemią. Pozostałe, niewykorzystane urządzenia Airbusa nie opuszczą magazynów i posłużą jako zastępstwa w razie awarii któregoś z działających elementów instalacji.

Jak informuje Reuters, pierwsze 10 satelitów zostanie wyprodukowanych w funkcjonującej fabryce Airbusa w Tuluzie. Po jakimś czasie zamierza jednak przenieść cały proces za ocean, do nieznanego nam ośrodka w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd satelity wyruszą w podróż nad Ziemię.

Na pierwsze efekty ich działalności poczekamy – ponoć – nie dłużej niż 3 lata.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Lądownik Philae wznawia pracę

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)