Konstelacja satelitów będzie niosła internet

Konstelacja satelitów będzie niosła internet

Konstelacja satelitów będzie niosła internet
Źródło zdjęć: © giznet.pl
18.06.2015 09:32, aktualizacja: 18.06.2015 11:18

Europejski gigant branży lotniczej zostanie wykonawcą kontraktu na utworzenie największego systemu satelitów internetowych świecie. Jak ogłosiło kierownictwo OneWeb, czyli startupu założonego przez grupę Virgin Richarda Bransona i amerykański Qualcomm, to właśnie Airbus pomoże mu w realizacji wielomiliardowego projektu, który zapewni dostęp do sieci w najsłabiej obsługiwanych częściach Ziemi.

Całe przedsięwzięcie przewiduje utworzenie grupy satelitów o niespotykanych możliwościach i skali. Każdy z nich będzie ważyć zaledwie 500 kg, a jednostkowy koszt ich montażu zamknie się w okolicach 500 tysięcy dolarów.

Aż 700 ze wszystkich 900 wyprodukowanych satelitów ma trafić na orbitę jeszcze przed upływem 2018 roku. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, utworzą tam konstelację 10-krotnie większą od jakiegokolwiek satelity, unoszącego się w tej chwili nad Ziemią. Pozostałe, niewykorzystane urządzenia Airbusa nie opuszczą magazynów i posłużą jako zastępstwa w razie awarii któregoś z działających elementów instalacji.

Jak informuje Reuters, pierwsze 10 satelitów zostanie wyprodukowanych w funkcjonującej fabryce Airbusa w Tuluzie. Po jakimś czasie zamierza jednak przenieść cały proces za ocean, do nieznanego nam ośrodka w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd satelity wyruszą w podróż nad Ziemię.

Na pierwsze efekty ich działalności poczekamy – ponoć – nie dłużej niż 3 lata.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Lądownik Philae wznawia pracę

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)