Bruksela zbada skuteczność obnażających skanerów na lotniskach

Bruksela zbada skuteczność obnażających skanerów na lotniskach

Bruksela zbada skuteczność obnażających skanerów na lotniskach
Źródło zdjęć: © TSA
12.02.2010 14:49, aktualizacja: 12.02.2010 15:34

Unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas zapowiedział na kwiecień przedłożenie obszernego sprawozdania z kontroli skanerów ciała stosowanych do ochrony ruchu powietrznego.

W ramach analizy przewiduje się dokładne sprawdzenie technologii kontrolnej używanej na lotniskach również pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia pasażerów i ich danych – oświadczył (PDF) Estończyk podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem tzw. obnażające skanery jako takie nie mają w tym wypadku decydującego znaczenia. "Aby zapobiegać zamachom na lotnictwo cywilne, potrzebujemy szerokiego wachlarza wspólnych i skoordynowanych działań" –. stwierdził Kallas.

Obraz
© Obraz uzyskiwany z nowoczesnego skanera na lotnisku (wykorzystującego fale elektromagnetyczne) (fot. TSA)

Na podstawie sporządzonego raportu Komisja Europejska, Rada UE i Europarlament podejmą wspólną decyzję, czy prześwietlanie pasażerów linii lotniczych do gołej skóry zostanie uregulowane ogólnounijnymi przepisami. Kallas opowiada się za takim rozwiązaniem. Pierwsze podejście Brukseli sprzed dwóch lat zakończyło się fiaskiem z powodu braku zgody europarlamentarzystów, w związku z czym kraje członkowskie mają obecnie w tym względzie wolną rękę.

Reprezentujący frakcję socjaldemokratów Belg Saïd El Khadraoui zaapelował do zwolenników skanerów, by przestali rozpowszechniać pogląd o stuprocentowej skuteczności tych urządzeń. Aparatura jest bowiem w stanie wykryć jedynie materiał wybuchowy umieszczony na ciele –. ale wewnątrz niego już nie. Ponadto w imieniu hiszpańskiej prezydentury w UE wypowiedział się Alfredo Pöerez Rubalcaba, który stwierdził, że środki do zwalczania terroryzmu muszą być zgodne z duchem czasu. Według niego konieczne jest stworzenie kompleksowego systemu bezpieczeństwa w lotnictwie. W przeciwnym razie zawsze będą istniały luki "stanowiące zagrożenie dla nas wszystkich".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)