Polska odrzuciła prośbę Snowdena o azyl

Człowiek, który poinformował świat o rozległym programie programie inwigilacji prowadzonym przez NSA nie ma łatwego życia. Nie dość, że, jak twierdzi, nadal znajduje się w Moskwie, to jeszcze jego prośby o azyl polityczny są odrzucane. Na przykład przez Polskę.

Polska odrzuciła prośbę Snowdena o azyl
Źródło zdjęć: © Twitter / R. Sikorski

Jeszcze wczoraj wieczorem Snowden opublikował na stronach WikiLeaks oświadczenie, w którym stwierdził, że rząd USA, poprzez naciski na państwa, do których skierował swoją prośbę o azyl, naruszają Powszechną Deklaracje Praw Człowieka. Artykuł 1. Deklaracji stwierdza, że „każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania"

Oświadczenie odnosiło się bezpośrednio do władz Ekwadoru, które przez weekend zdążyły pochwalić się, że wiceprezydent USA Joe Biden osobiście poprosił prezydenta Ekwadoru o to, by kraj ten nie udzielił schronienia byłemu analitykowi NSA. Następnego dnia prezydent tego południowoamerykańskiego państwa stwierdził, że Snowden jest problemem Rosji i udzielił reprymendy konsulowi Ekwadoru w Londynie, który wydał wcześniej Snowdenowi list żelazny.

Snowden nie poddał się jednak i wystosował prośby o azyl również do innych państw. Między innymi poprosił o azyl w Polsce. Minister Radosław Sikorski potwierdził dziś na Twitterze, że w tej sprawie „wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl. Ale nawet gdyby spełniało, nie dam pozytywnej rekomendacji". Minister spraw zagranicznych oświadczył też, że „będziemy domagać się wyjaśnień, co do aktywności NSA wobec Polski i Unii Europejskiej".

Powodem braku poparcia dla wniosku Snowdena jest fakt, że „Polska i Stany Zjednoczone są sojusznikami".

Teoretycznie tak, choć ujawnione niedawno dokumenty świadczą o tym, że USA za bliskich sojuszników uznają tylko Wielką Brytanię, Kanadę, Nową Zelandię i Australię. Pozostałe państwa świata, jeśli nawet nie są otwarcie wrogie, to są tylko „3rd party partners”, czyli ziemią niczyją, która oddziela USA od przeciwnika. W związku z czym NSA może sobie tam pozwolić na wszystko.

Każdy mocno stąpający po ziemi człowiek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zakulisowa gra wywiadów trwa cały czas. Nawet w stosunku do sojuszników. I to jest normalna sprawa, w końcu trzeba wiedzieć czy sojusznik nie planuje jakiejś wolty. W tę grę grają agenci, analitycy i generałowie, ministrowie oraz prezydenci - jest to część ich obowiązków. Ale nie ma to nic wspólnego z przechwytywaniem komunikacji zwykłych użytkowników.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Tajny rosyjski myśliwiec w Bing Maps

Źródło artykułu:Giznet.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)