Kabul. Brytyjski minister: Zamach na lotnisku to kwestia godzin

Kabul. Brytyjski minister: Zamach na lotnisku to kwestia godzin

Kabul. Brytyjski minister: Zamach na lotnisku to kwestia godzin
Źródło zdjęć: © East News | Associated Press
Adam Gaafar
26.08.2021 13:35

James Heappey, brytyjski minister sił zbrojnych i były oficer armii powiedział na antenie Sky News, że atak terrorystyczny na lotnisku w Kabulu może nastąpić w ciągu kilku godzin. Zaznaczył, że bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) zdają sobie sprawę, że z powodu masowej ewakuacji znajduje się tam wiele osób i właśnie dlatego mogą planować duży zamach.

Minister przekazał, że "wywiad jest niemal pewny", iż może dojść do ataku na lotnisku lub w wykorzystywanych przez państwa zachodnie centrach przeładunkowych. Sky News zwraca uwagę, że niepokojące słowa Heappey’a pojawiają się w momencie, gdy wysoki rangą anonimowy urzędnik brytyjski, do którego dotarła stacja, stwierdził, że "istnieje wysokie ryzyko ataku terrorystycznego".

Według informatora Sky News największy niepokój budzi działająca w Afganistanie grupa ISIS znana jako Churasan lub ISIS-Ch. Bojownicy są znani z ataków samobójczych oraz zamachów przy użyciu samochodów pułapek.

"Bardzo śmiertelne zagrożenie"

Obawy te podzielają przedstawiciele brytyjskich władz. W świetle ostatnich wydarzeń resort spraw zagranicznych wydał komunikat dla podróżnych : Sytuacja w Afganistanie pozostaje niestabilna. Istnieje ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym. Nie podróżuj na międzynarodowe lotnisko Hamid Karzaj w Kabulu. Jeśli jesteś w okolicy lotniska, oddal się w bezpieczne miejsce i czekaj na dalsze porady.

W rozmowie ze Sky News Heappey stwierdził: Z czystym sumieniem, podczas gdy oczywiście zegar wciąż tyka (…), musieliśmy podzielić się tym bardzo realnym zagrożeniem z ludźmi w Kabulu i doradzić im, aby oddalili się od lotniska, a nie przyjeżdżali na nie. Podkreślił, że brytyjski rząd zrobi wszystko, aby obywatele, którzy nie opuścili jeszcze stolicy Afganistanu, byli bezpieczni. Dotąd, jak przekazał minister, samoloty RAF ewakuowały z Kabulu 1988 osób.

Odnosząc się do obecnej sytuacji Heappey zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż może być ona niepokojąca dla wielu osób, które jeszcze nie zostały ewakuowane. Ale my nie jesteśmy przesadnie ostrożni, zagrożenie – chociaż nie mogę podać szczegółów – jest bardzo wiarygodne i bardzo śmiertelne – podkreślił stanowczo polityk.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)