Apple chce pieniędzy za sprzedane "klony Maków"

Apple chce pieniędzy za sprzedane "klony Maków"

Apple chce pieniędzy za sprzedane "klony Maków"
Źródło zdjęć: © Apple
18.07.2008 18:00, aktualizacja: 21.07.2008 10:27

Koncern Apple w pozwie złożonym przeciw firmie Psystar, sprzedającej komputery z preinstalowanym systemem Mac OS X 10.5 Leopard domaga się m.in. sądowego zakazu dalszej sprzedaży takich konfiguracji, wycofania komputerów już sprzedanych oraz przekazania mu wszystkich zysków, jakie odniósł pozwany w związku ze sprzedażą tych komputerów.

Informacja o pozwie - http://www.digit.pl/news/159028.html przeciw Psystarowi ujrzała światło dzienne kilka dni temu, mimo iż złożono go na początku lipca. Teraz poznaliśmy nieco szczegółów dotyczących roszczeń koncernu z Cupertino.

Zgodnie z zasadami licencji EULA obowiązującej dla systemu Leopard, nie można w zgodzie z prawem instalować go na maszynie innej niż komputer firmy Apple. "Apple nigdy nie zezwoliło Psystarowi na instalowanie, wykorzystywanie bądź sprzedaż oprogramowania Mac OS na jakimkolwiek sprzęcie nie oznakowanym jako wykonany przez Apple" - czytamy w pozwie. Firma Steve'a Jobsa zarzuca też spółce z Florydy, że ta udostępniała użytkownikom kopie pakietów aktualizacyjnych dla Mac OS X lub zmodyfikowane wersje tych aktualizacji.

Koncern z Cupertino oskarżył też Psystar o instalowanie jednej kopii Mac OS X na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie ( w pozwie nie ma jednak wzmianki, skąd Apple ma tę właśnie informację ).

Zdaniem autorów pozwu działanie Psystara powoduje ekonomiczną szkodę oraz szkodzi marce Apple. "Apple odniesie i odnosi w tej chwili nienaprawialną szkodę w wyniku naruszeń przez Psystar znaków handlowych". Warto w tym miejscu wspomnieć, że podobne wątpliwości budziło w firmie Apple logo inicjatywy ekologicznej podjętej przez władze Nowego Jorku - http://www.digit.pl/news/146641.html - znak jabłka, który firma Steve'a Jobsa uznała za "poważnie szkodzący reputacji firmy Apple, jaką ta osiągnęła dzięki swoim produktom i usługom".

Przypomnijmy, że komputery z nielegalnym Leopardem - http://www.pcworld.pl/news/147498.html początkowo figurujące pod nazwą "OpenMac", ale wkrótce przemianowane na "OpenComputer", dostępne były w ofercie Psystar po bardzo atrakcyjnych cenach. Ich konfiguracja obejmowała m. in. 2,2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci DDR2 667, 250-gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD, zintegrowany układ graficzny GMA 950 oraz emulator EFI V8 pozwalający na instalację Mac OS X. Na wysuwane przez koncern Steve'a Jobsa zarzuty o łamanie licencji EULA Psystar odpowiedział oskarżeniem Apple o działania monopolistyczne - http://www.pcworld.pl/news/147795.html.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)