Apple obniży ceny
Komisja Europejska zakończyła antymonopolowe dochodzenie przeciwko Apple, wszczęte z powodu różnic w cennikach europejskich oddziałów internetowego sklepu iTunes Music Store. Firma zdecydowała się ujednolicić stawki za pliki muzyczne dostępne w sklepie.
Do tej pory koszt zakupu muzyki w iTunes Music Store w Wielkiej Brytanii był wyższy niż w innych krajach Europy, gdzie również działa ten serwis. Było to spowodowane faktem, że w Albionie jako waluta nadal obowiązuje funt. Tymczasem w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii, i Włoszech płaci się w euro, a w Danii i Szwecji wciąż obowiązują tamtejsze waluty, podobnie jak w nie należących do UE Norwegii i Szwajcarii.
Koncern z Cupertino zobowiązał się do zrównania cen ( czyli obniżki stawek w brytyjskim oddziale iTMS ) w ciągu najbliższego półrocza.
Decyzję Apple Steve Jobs, prezes zarządu koncernu nazwał "ważnym krokiem w kierunku utworzenia ogólnoeuropejskiego rynku muzycznego", zaś europejska komisarz ds. konkurencji, Neelie kroes, powitała ją z uznaniem. KE jest też zadowolona z faktu, że decyzja Apple nie jest konsekwencją zmowy koncernu i wytwórni płytowych. Jobs wyraził także nadzieję, iż wszystkie duże wytwórnie fonograficzne przyjmą ogólnoeuropejskie zasady licencjonowania muzyki.
Apple obwinia wytwórnie za ustanowienie zbyt wysokich w stosunku do reszty Europy opłat licencyjnych za dystrybucję muzyki w sklepie iTMS i grozi usunięciem z katalogu brytyjskiej wersji sklepu muzyki jakiejkolwiek wytwórni, która w ciągu sześciu najbliższych miesięcy nie dostosuje stawek do poziomu reszty Europy. Pobranie pliku w Wielkiej Brytanii kosztuje 79 pensów ( ok. 1,56 USD ), a w pozostałych krajach Europy, gdzie działa iTMS - 99 eurocentów ( ok. 1,46 USD ).
KE nie zamierza podejmować żadnych kroków przeciw firmom fonograficznym, które nie wprowadzą "płaskich" stawek w całej Europie, gdyż nie dochodzi przy tym do naruszenia przepisów prawa autorskiego i pogwałcenia prawa antymonopolowego. Nie będzie też osobnego śledztwa antymonopolowego przeciw Apple w związku z faworyzowaniem przez koncern własnego sprzętu do odtwarzania muzyki ( chodzi o odtwarzacze iPod ). KE jest świadoma braku zgodności formatu plików iTunes z produktami innych firm, jednak Apple nie zajmuje pozycji dominującej na rynku, wobec czego również nie ma mowy o monopolu.