Monopolista Apple?

Monopolista Apple?

Monopolista Apple?
16.04.2008 10:30, aktualizacja: 16.04.2008 11:17

Mieszcząca się w Miami firma Psystar zarzuciła koncernowi Apple działania monopolistyczne. Kilka dni temu Psystar została oskarżona przez Apple'a o to, że wprowadzając na rynek własne komputery z Mac OS X naruszyła licencję tego systemu. Roszczenia te skomentował właśnie jeden z pracowników firmy - w odpowiedzi oskarżył on koncern Jobsa o łamanie przepisów antymonopolowych: "Co by było, gdyby Microsoft pozwolił na instalowanie Windows tylko na komputerach Della? A co, jeśli Honda powiedziałaby, że, po tym jak kupisz ich samochód, możesz poruszać się tylko po wskazanych przez nich drogach" - pyta retorycznie przedstawiciel Psystar.

Od kiedy Steve Jobs został prezesem firmy, Apple zaczęło ostro zwalczać wszystkich producentów klonów Maka. Firma Psystar produkowała właśnie taki klon. Komputer w obudowie tower był wyposażony w 2,2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 gigabajty pamięci DDR2 667. 250-gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD oraz zintegrowany układ graficzny GMA 950. Kompatybilna z systemem Mac OS X maszyna kosztowała zaledwie 399 dolarów. Producent wyposażył ją w emulator EFI V8, dzięki któremu możliwe było zainstalowanie na nim systemu Apple'a.

Obraz
© Komputer firmy Psystar z MacOS (fot. IDG)

Warto tutaj zwrócić uwagę na cenę, gdyż porównywalna maszyna firmy Jobsa, Mac mini z 2-gigahercowym Intel Core 2 Duo, 2 gigabajtami DDR2 667, napędem DVD, kością GMA 950 i 160-gigabajtowym dyskiem twardym kosztuje 949 dolarów. Róznica więc jest olbrzymia. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście "Firma sprzedaje komputery z nielegalnym Mac OS X" - http://www.pcworld.pl/news/147498.html.

Apple'a szczególnie zdenerwował fakt, że Psystar sprzedawał swoje komputery z preinstalowanym systemem Leopard. Tymczasem w licencji Leoparda czytamy, że można go zainstalować "na jednym komputerze produkcji Apple'a". Potężny Apple na tyle mocno wystraszył Psystara, że firma, przynajmniej tymczasowo, zrezygnowała ze sprzedaży komputerów. Jednak jeden z jej pracowników oskarża koncern Jobsa o łamanie przepisów antymonopolowych. "Co by było, gdyby Microsoft pozwolił na instalowanie Windows tylko na komputerach Della?" - pyta retorycznie. Uważa on, że tak skonstruowana licencja ma umożliwić Apple'owi na sprzedawanie sprzętu znacznie powyżej jego wartości. Pracownik Psystara twierdzi też, że nakładane przez Apple'a ograniczenia na firmy trzecie, przez które nie mogą one dowolnie instalować Mac OS X-a mogłyby nie utrzymać się w sądzie. "A jeśli Honda powiedziałaby, że, po tym jak kupisz ich samochód, możesz poruszać się tylko po wskazanych przez nich drogach?" - zauważa.

W ostatnim czasie Apple coraz częściej spotyka się z krytyką związaną ze swoimi praktykami biznesowymi. Media donosiły już o taki działaniach koncernu jak doprowadzenie do zamknięcia bloga ThinkSecret, blokowanie użytkownikom iPhone'a możliwości wyboru sieci czy też walkę przeciwko Nowemu Jorkowi, którego logo rzekomo przypomina logo Apple'a.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)