Apple pozywa za naruszenie licencji Mac OS X

Apple pozywa za naruszenie licencji Mac OS X

Apple pozywa za naruszenie licencji Mac OS X
Źródło zdjęć: © Apple
16.07.2008 13:01, aktualizacja: 16.07.2008 13:50

Firma z Cupertino wniosła do sądu pozew przeciwko spółce Psystar, która w kwietniu br. wprowadziła do sprzedaży komputery z zainstalowanymi na nich kopiami systemu Mac OS X. Pozew jest wynikiem naruszenia przez Psystar licencji EULA, wyraźnie zabraniającej umieszczania tego OS-a na komputerach innych niż wyprodukowane przez Apple.

Komputery z nielegalnym Mac OS X dostępne były w ofercie Psystar po bardzo atrakcyjnych cenach. Ich konfiguracja obejmowała m. in. 2,2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci DDR2 667, 250-gigabajtowy dysk twardy, napęd DVD, zintegrowany układ graficzny GMA 950 oraz emulator EFI V8 pozwalający na instalację Mac OS X. Na wysuwane przez koncern Steve'a Jobsa zarzuty o łamanie licencji EULA Psystar odpowiedział oskarżeniem Apple o działania monopolistyczne.

W pozwie ( złożonym na początku lipca ) najprawdopodobniej sformułowano zarzuty o naruszenie zasad licencjonowania systemu operacyjnego, jak również o bezprawne wykorzystanie znaku handlowego i pogwałcenie przepisów chroniących własność intelektualną.

Komputery te początkowo figurowały pod nazwą "OpenMac", ale wkrótce przemianowano je na "OpenComputer". W ofercie florydzkiego producenta znalazły się także serwery "OpenServ 1100", wzorowane na produktach koncernu Apple - XServe - ale rzecz jasna tańsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)