Amerykańska firma chce wysłać samolot na Wenus

Amerykańska firma chce wysłać samolot na Wenus

Amerykańska firma chce wysłać samolot na Wenus
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
26.05.2015 13:15, aktualizacja: 26.05.2015 14:01

Northrop Grumman ma nowy pomysł na eksplorację Wenus – amerykańska firma chciałaby wysłać na tę planetę samolot, który badałby wyższe warstwy atmosfery „siostry Ziemi”.

Zainicjowany przez NASA w 2003 roku program New Frontiers ma na celu opracowanie ambitnych misji badawczych do ciał Układu Słonecznego, których budżet nie przekracza 750 milionów dolarów. Dzięki temu ograniczeniu budżetowemu agencja może realizować je relatywnie często, czego dowodem są takie misje jak New Horizons, Juno czy OSIRIS-REx. A Northrop Grumman chciałby dołączyć o tej listy także misję VAMP.

VAMP czyli Venus Atmospheric Maneuverability Platform byłaby sondą, która po dotarciu na orbitę Wenus miałaby zrzucić zasobnik zawierający nadmuchiwany samolot w układzie latającego skrzydła. Samolot ten, oparty na technologii rozwiniętej podczas zarzuconego projektu Rapid-Eye sfinansowanego przez agencję DARPA, zasilany byłby energią słoneczną i z wysokości około 40 kilometrów badałby atmosferę i powierzchnię Wenus.

Northrop Grumman musiałby co prawda dostosować istniejące projekty do ciężkich warunków kwasowej atmosfery Wenus, ale firma ma nadzieję, że kiedy w przyszłym roku NASA będzie decydowała o kolejnych misjach w ramach programu New Horizons, projekt VAMP uzyska aprobatę agencji.

Polecamy na stronach Giznet.pl: NSA skończy masową inwigilację w Stanach?

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)