Czy tak będą wyglądać nasze domy na Marsie?

W jakich warunkach mogliby mieszkać ewentualni marsjańscy osadnicy? Na to pytanie odpowiada wyróżniony przez NASA projekt zespołu z Uniwersytetu Columbia. Zakłada on stworzenie na Czerwonej Planecie wielkiego budynku z lodu.

Czy tak będą wyglądać nasze domy na Marsie?
Źródło zdjęć: © Space Exploration Architecture and Clouds Architecture Office

30.09.2015 | aktual.: 30.09.2015 15:53

Największym problemem, przed jakim staną ewentualni konstruktorzy ludzkiej osady na Marsie, będzie dostęp do materiałów, mogących umożliwić jej stworzenie. Transportowanie ich z Ziemi jest czasochłonne i kosztowne, dużo lepiej byłoby więc wykorzystać coś, co już na Czerwonej Planecie się znajduje. I właśnie na tym zasadza się projekt zespołu Team Space Exploration Architecture and Clouds Architecture Office, za który otrzymał on od NASA nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów.

"Jako że woda jest podstawowym surowcem potencjalnych przyszłych osiedli na planetach pozaziemskich, NASA przyjęła w eksploracji pojęcie określane jako "podążaj za wodą". Z tego powodu woda, podstawowy budulec życia, jest również głównym surowcem, wykorzystywanym w projekcie habitatu Ice House (lodowy dom – red.)" – można przeczytać na stronie internetowej zespołu.

Naukowcy i studenci Uniwersytetu Columbia zaproponowali, by do stworzenia na Marsie budynku, w którym mogliby zamieszkać ludzie, wykorzystać lód. Nie tylko dlatego, że woda jest podstawowym surowcem, potrzebnym człowiekowi, ale również dlatego, że na biegunach Czerwonej Planety znajduje się on w dużych ilościach. Nie znaczy to jednak wcale, że jest łatwo dostępny.

Przede wszystkim przyszli astronauci musieliby wylądować w miejscu, gdzie czapy lodowe pokryte są niewielką warstwą gruntu. Kiedy już by się w nim znaleźli, do wydobycia lodu i zastosowania go w odpowiedni sposób potrzebne będzie specjalistyczne wyposażenie – niestety nie da się go po prostu odłupać kilofem.

Z powodu rzadkiej i cechującej się niskim ciśnieniem atmosfery Marsa, lód, wystawiony na działanie promieni słonecznych, szybko zacznie sumblimować – przechodzić ze stanu stałego w gazowy. Ale i na ten problem zespół z Uniwersytetu Columbia ma odpowiedź. Proponuje on przechwycenie gazu i przemienienie go w wodę w stanie ciekłym za pomocą promieniowania słonecznego. Woda zaś byłaby później przepompowywana na zbudowany wcześniej szkielet budynku za pośrednictwem robota. Tam, dzięki zmieszaniu jej z materiałem włóknistym i specjalnym żelem, zamarzałaby już trwale i niepodatnie na ponowną sublimację.

Poza tanią i efektywną konstrukcją, tego rodzaju igloo zapewniałoby również doskonałą ochronę mieszkającym w nim ludziom. Przede wszystkim lód zapewnia doskonałą ochronę przed radiacją, a jednocześnie – dzięki wpuszczaniu do środka promieni słonecznych – pozwalałby na hodowanie wewnątrz roślin, przydatnych podczas dłuższego pobytu ludzi na obcej planecie.

Budynek miałby się dla lepszej ochrony składać z dwóch warstw lodowej pokrywy – zewnętrznej i wewnętrznej. W środku znajdowałoby się kilka pięter z przestrzeniami publicznymi i prywatnymi oraz wspomnianymi ogrodami, dzięki którym załoga mogłaby na miejscu uzupełniać swoje zapasy tlenu i pokarmu.

Niezależnie od tego, czy faktycznie właśnie tak wyglądać będą przyszłe ludzkie osady na Marsie, tamtejsza architektura z pewnością będzie się znacznie różnić od ziemskiej.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)