Najbardziej ekologiczny dom na świecie? Oto Ekokapsuła Słowaków

Najbardziej ekologiczny dom na świecie? Oto Ekokapsuła Słowaków

Najbardziej ekologiczny dom na świecie? Oto Ekokapsuła Słowaków
Źródło zdjęć: © ecocapsule.sk
01.06.2015 14:39, aktualizacja: 24.08.2015 15:24

Ekologia jest coraz bardziej modna. Więcej osób chce żyć w trybie „eko” i korzystać z dobrodziejstw natury w jak najszerszym znaczeniu jednocześnie nie niszcząc naturalnego środowiska. Nie ma co się wiele dziwić, jest to najbardziej opłacalny tryb życia nie tylko dla naszego portfela, ale też dla przyszłości ludzkości.

Nasi sąsiedzi zza południowej granicy, idąc tym tokiem myślenia zadali sobie pytanie: A co gdyby zamieszkać w kompletnie samowystarczalnym domu? Myślicie, że to niemożliwe? Cóż, nic bardziej mylnego. Słowaccy architekci stworzyli dom o nazwie „Ekokapsuła”. (Ecocapsule). Co ciekawe, ten zasilany słońcem i wiatrem dom w kształcie jaja można zabrać ze sobą gdziekolwiek zechcemy (obiekt waży 1.5 tony, zatem potrzeba do transportu przyczepy).

Obraz
© (fot. ecocapsule.sk)

Ekokapsuła jest gotowa na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych oraz wiatru. Podczas opadów atmosferycznych, woda zbierana jest w specjalnym zbiorniku. Zasilanie dwoma źródłami energii w parze z pojemną baterią 9.75 Wh pozwala na wytworzenie wystarczającej ilości energii. Same panele zajmują powierzchnię 2.6 m kw i zaopatrują to mieszkanie w 600 W energii. Z kolei dobudowana turbina wiatrowa egneruje energię o mocy 750 W.

Obraz
© (fot. ecocapsule.sk)

Mimo niewielkich rozmiarów, w tym ekologicznym domu mogą zamieszkać dwie osoby, które mają dostęp do bieżącej wody, wyśpią na ciepłych łóżkach czy przygotują sobie gorący posiłek. Konstruując jajo, architekci nie zapomnieli oczywiście o takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy toaleta. Producenci zapewniają, że spokojnie znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne rzeczy, a pracować można w miejscu przeznaczonym na stół i krzesła. Wszystko to w bryle o rozmiarach 445 cm długości, 220 cm szerokości oraz 256 cm wysokości.

Obraz
© (fot. ecocapsule.sk)

Producenci przewidują ukończenie pierwszych obiektów jeszcze w tym roku. Przewidywana cena za takie mieszkanie - według pierwszych doniesień - nie powinna wynosić więcej niż 10 tys zł (2400 dolarów). Producenci jednak nie podają oficjalnej ceny. Do tego należy dodać ewentualny transport (ze Słowacji do Nowego Jorku jest to kwota 220. euro). Oficjalnie kwotę, jaką należy przeznaczyć za ten obiektu poznamy pod koniec roku.

Obraz
© (fot. ecocapsule.sk)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (435)