Trwa ładowanie...
d24gxwo

Xiaomi

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Xiaomi to chińska firma, zajmująca się projektowaniem smartfonów i innej elektroniki.

Historia i założyciele

Xiaomi zostało założone 6 kwietnia 2010 roku przez Lei Juna, który był także jednym z założycieli firmy Kingsoft. Początkowo inwestorami była firma Temasek Holdings, mająca siedzibę w Singapurze. W sierpniu Xiaomi oficjalnie wypuściła na rynek pierwszą wersję oprogramowania dla systemu Android. Rok temu pokazano smartfon Xiaomi MI1, który ma oprogramowanie oparte na Androidzie i przypomina Samsunga.

W 2012 roku wypuszczono na rynek Xiaomi Mi2. Telefony były sprzedawane w Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i w Europie. Rok później Lei Jun ogłosił płany tworzenia Smart TV w 3D we współpracy z Sony.

W kwietniu 2014 roku firma wykupiła domenę mi.com, która zastapiła poprzednią oficjalną stronę xiaomi.com.

Do lipca 2014 roku sprzedano ponad 57 milionów telefonów.
W 2015 roku ogłoszonootwarcie kolejnych sklepów internetowych w Indiach. Ogłoszono także kolejny model telefonu – Mi4i. W dodatku miał to być pierwszy telefon, którego sprzedaż rozpocznie się właśnie w Indiach, a dopiero później w pozostałych krajach. W połowie 2015 roku firma Xiaomi ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży swojego sprzętu w Brazylii. Na początku 2016 roku powstaje Mi5, a rok później Mi6, bedący flagowym telefonem firmy.

Początkowo firma nie posiadała sklepów fizycznych i koncentrowała się na sprzedaży internetowej. Dopiero po pierwszych sukcesach otwarto sklepy. W Polsce produkty Xiaomi były dostępne dzięki ABC Data, dystrybutorowi elektroniki.

Zrezygnowano także z tradycyjnej reklamy na rzecz kampanii w mediach społecznościowych i systemu polecania przez stałych klientów. Xiaomi nie współpracuje z żadnym z operatorów komórkowych ani z konkretnymi sieciami sklepów, co pozwala firmie na pełną konktrolę nad sprzedażą i cenami.

Właściciel

Obecnie przewodniczącym i dyrektorem generalnym Xiaomi jest Lei Jun.

Działalność

Litery MI w logo oznaczają „Mobilny Internet”, ale właściciele twierdzą, że równie dobrze można to uznać jako skrót od „Mission Impossible”, ponieważ na początku działalności firma napotykała mnóstwo problemów. Hasłem firmy jest „innowacyjności dla każdego” oraz „mniej znaczy więcej”, co odzwierciedla politykę firmy w tworzeniu kolejnych produktów. Xiaomi skupia się na tym, by oferować mniej rodzajów produktów, ponieważ chce, by były możliwie jak najlepiej dopracowane.

Firma Xiaomi jest producentem:

  • Laptopów – Mi Notebook Air,
  • Telefonów komórkowych – najbardziej znana jest seria Mi,
  • Tablety – MiPad,
  • Seria routerów - MiWiFi,
  • Linii inteligentnych telewizorów Mi TV.

Poza tym firma produkuje także produkty z serii Smart Home, m.in.: monitory ciśnienia krwi, filtry powietrza, filtry wody, Smart Home Kit (zestaw inteligentnych czujników).

Lei Jun jest krytykowany za kopiowanie stylu Steve'a Jobsa, współtwórcy firmy Apple. Podobnie nosi jeansy, ciemne koszule, w podobny sposób prezentuje swoje produkty, dlatego jest nazywany fałszywym Jobsem.

Liczba placówek

Xiaomi przy współpracy z ABC Data otworzyło w 2017 roku pierwszą strefę sygnowaną swoim logo - Mi Zone. Jest ona zlokalizowana w Warszawie w centrum handlowym Arkadia. W strefie Xiaomi można przetestować zarówno smartfony, będące podstawą oferty firmy, ale także akcesoria komputerowe i komórkowe. Operatorem Mi Zone jest Rolv Group Sp. z o.o.

Wartość

Wartość Xiaomi jest szacowana na 45 miliardów dolarów.

d24gxwo
d24gxwo
d24gxwo
Więcej tematów
d24gxwo