Wyświetlacze na ciężarówkach w służbie bezpieczeństwa - już trwają testy!

Wyświetlacze na ciężarówkach w służbie bezpieczeństwa - już trwają testy!

Wyświetlacze na ciężarówkach w służbie bezpieczeństwa - już trwają testy!
Źródło zdjęć: © YouTube / Leo Burnett
10.02.2016 11:12, aktualizacja: 10.02.2016 12:12

Południowokoreański koncern Samsung zaprezentował w Argentynie prototyp pojazdu ciężarowego wyposażonego w technologię służącą zapobieganiu wypadkom drogowym przy wyprzedzaniu (Samsung Safety Truck). Ciężarówka wyposażona jest w system kamer i wyświetlacz.

O pomyśle Samsunga na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach pisaliśmy już w czerwcu ubiegłego roku (czytaj więcej: Co wyświetlacze na aucie mogą mieć wspólnego z bezpieczeństwem?. Wyprzedzanie to wyjątkowo niebezpieczny manewr –. nawet w miejscach do niego przeznaczonych. Ponadto, staje się on szczególnie ryzykowny w przypadku wyprzedzania dużych aut, które ograniczają widoczność. Nietrudno w takiej sytuacji o wypadek. Jest to bardzo duży problem na polskich drogach, gdzie zdecydowana większość tras to tzw. jednopasmówki. Jednak Polska nie jest tutaj odosobniona. Wiele krajów na całym świecie ma podobne trudności. Eksperci, pracujący nad rozwojem nowych technologii postanowili się nad tym dokładniej zastanowić, co w efekcie przyczyniło się do stworzenia Safety Car. Z tą różnicą, że nie jest to już tylko pomysł, a gotowy produkt.

Specjalny pojazd ciężarowy ma być testowany na drogach Argentyny przez rok. Samsung Safety Truck to technologia wykorzystująca dwie kamery wbudowane w przednią część pojazdu oraz platformę oprogramowania opracowaną specjalnie na potrzeby branży transportowej przez firmę Ingematica. Technologia umożliwia rejestrację i transmisję obrazu sprzed ciężarówki w taki sposób, aby kierowcy pojazdów jadących za nią mogli lepiej ocenić szanse na bezpieczne wyprzedzanie i podejmować decyzje o manewrze oparte na większej ilości informacji.

Generowany przez kamery obraz jest udostępniany na wyświetlaczu złożonym z czterech ścian wideo. Urządzenie wielkoformatowe OHD spełnia wymagania klasy IP56 dotyczącej wodoszczelności i pyłoszczelności. Samsung tłumaczy, że do prac nad projektem wybrano Argentynę ponieważ funkcjonuje tam duża ilość dróg jednopasmowych, na których często dochodzi do wypadków związanych z wyprzedzaniem. Projekt został zrealizowany przy współpracy m.in. firmy Helvetica zajmującą się projektowaniem i budową naczep oraz Volvo Trucks Argentyna. Niewykluczone, że program Safety Truch zawita także do Europy, w tym Polski.

_ Wirtualna Polska / PAP _

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)