Co wyświetlacze na aucie mogą mieć wspólnego z bezpieczeństwem?

Co wyświetlacze na aucie mogą mieć wspólnego z bezpieczeństwem?
Źródło zdjęć: © YouTube / Leo Burnett

19.06.2015 14:37, aktual.: 19.06.2015 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, w Polsce poziom bezpieczeństwa na drogach jest niestety bardzo niski. Statystyki Policji od stycznia do kwietnia 2015 roku nie są za dobre: wydarzyło się 9 227 wypadków, natomiast w całym 2014 roku wydarzyło się ich aż 34 970.

Ich zdecydowana większość miała miejsce na drogach jednopasmowych, których w Polsce jest najwięcej. Problem ten występuje w wielu państwach, dlatego Samsung zaprezentował Safety Car, pokazując, jak nowe technologie mogą dbać o nasze bezpieczeństwo.

Jednym z dużych problemów na drogach jest wyprzedzanie. Jest to wyjątkowo niebezpieczny manewr –. nawet w miejscach do niego przeznaczonych. Ponadto staje się on szczególnie ryzykowny w przypadku wyprzedzania dużych aut, które ograniczają widoczność wyprzedzającego. Nietrudno w takiej sytuacji o wypadek. Jest to bardzo duży problem na polskich drogach, gdzie zdecydowana większość tras to tzw. jednopasmówki. Jednak Polska nie jest tutaj odosobniona. Wiele krajów na całym świecie ma podobne trudności. Eksperci, pracujący nad rozwojem nowych technologii postanowili się nad tym dokładniej zastanowić, co w efekcie przyczyniło się do stworzenia Safety Car.

Postanowiono zaprezentować, jak proste, niestandardowe rozwiązania oparte na nowych technologiach mogą sprawić, że nasze życie będzie bezpieczniejsze. W tym celu zamocowali na tylnych drzwiach naczep firmowych ciężarówek po cztery wielkoformatowe ekrany LFD tworzące jeden duży monitor. Następnie połączyli je z bezprzewodowymi kamerami znajdującymi się na froncie ciężarówek. W efekcie kierowcy jadący za TIRem widzą na ekranach obraz sprzed szyby ciężarówki, co daje im wiedzę o sytuacji na drodze, którą zasłania im naczepa. Co za tym idzie, manewr wyprzedzania staje się nieporównywalnie łatwiejszy i bardziej bezpieczny. Ekrany są dobrze widoczne w świetle dziennym, są odporne na zjawiska atmosferyczne, jak deszcz czy śnieg.

Wideo w serwisie YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także