LRO już na orbicie Księżyca. Trwają testy

LRO już na orbicie Księżyca. Trwają testy

24.06.2009 13:30, aktual.: 24.06.2009 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niespełna pięć dni po wystrzeleniu z bazy sił powietrznych w Canaveral na Florydzie rakiety Atlas V z satelitami Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) i Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCOSS), doczekaliśmy się pierwszych raportów oraz zdjęć z misji.

Lunar Reconnaissance Orbiter znalazł się już na orbicie Księżyca. Satelita ma przez najbliższy rok krążyć w odległości około 3. mil od jego powierzchni i realizować projekt badawczy przygotowany przez NASA. Dzięki misji naukowcy będą mogli podjąć próbę przygotowania bardzo szczegółowej mapy powierzchni Księżyca i wyznaczyć najlepszy punkt do ewentualnego lądowania misji załogowej w najbliższych latach.

Satelita LRO wszedł w 60-dniową fazę testową, podczas której naukowcy szczegółowo sprawdzą wszystkie sześć specjalistycznych urządzeń będących na jego wyposażeniu. Kiedy tylko NASA potwierdzi sprawność poszczególnych elementów, LRO zacznie przesyłać do ziemskich laboratoriów trójwymiarowe mapy powierzchni Księżyca wraz z rozmaitymi danymi, które uda mu się zebrać.

Obraz
© (fot. IDG)

Wejście LRO na orbitę Księżyca jest kluczowym momentem dla całej misji" - powiedział Cathy Peddie z centrum lotów Goddard w NASA. "Misja nie mogłaby się de facto rozpocząć do czasu przechwycenia LRO przez Księżyc. Dopiero teraz możemy rozpocząć przygotowania do stworzenia bazy danych topograficznych, zasobów i ukształtowania srebrnego globu" - dodał.

Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCOSS) jest wciąż przyłączony do rakiety Atlas V. Jego zadaniem jest robienie zdjęć Księżyca. Najważniejsze zadanie zaplanowane zostało na 9 października br., kiedy to wyznaczono uderzenie LCOSS w powierzchnię srebrnego globu. Naukowcy mają nadzieję, że siła uderzenia umożliwi zbadanie materiałów, które będą mogły stanowić dowód na istnienie wody pod powierzchnią Księżyca.

Misja LRO i LCO to początek złożonego planu NASA, który zakłada pierwszy od wielu lat lot załogowy na Księżyc. Agencja Kosmiczna planuje w najbliższych latach zrealizować projekt wysłania na Księżyc maszyn i astronautów, którzy rozpoczną budowę bazy kosmicznej w tym miejscu. NASA szacuje, że taki obiekt mógłby powstać już w 202. roku.

Oficjalna strona projektu: lunar.gsfc.nasa.gov - http://lunar.gsfc.nasa.gov/

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także