Wirusy mogą wytwarzać prąd

Wirusy mogą wytwarzać prąd

Wirusy mogą wytwarzać prąd
Źródło zdjęć: © SXC.hu
16.05.2012 14:54, aktualizacja: 16.05.2012 15:53

Udało się wykorzystać wirusy do przekształcania energii mechanicznej w elektryczną

Zespół Seung-Wuka Lee z Lawrence Berkeley National Laboratory (USA) opracował na razie generator dający dość energii do zasilania małego wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Wystarczy postukać palcem w elektrodę o rozmiarach małego znaczka pocztowego, pokrytą odpowiednio zmodyfikowanymi wirusami, aby popłynął prąd elektryczny.

Wirusy to nieszkodliwe dla człowieka bakteriofagi M13. które atakują wyłącznie bakterie. Łatwo je namnażać w laboratorium.

Wirusowy generator jest pierwszym, który wykorzystuje efekt piezoelektryczny materiału biologicznego. Zjawiska piezoelektryczne polegają na gromadzeniu się ładunków elektrycznych pod wpływem mechanicznego nacisku. W przypadku wirusa za efekt odpowiadają białka na jego powierzchni. Podczas eksperymentów 2. warstw wirusa o powierzchni centymetra kwadratowego, umieszczonych pomiędzy dwiema pozłacanymi elektrodami, wytwarzało prąd o napięciu 400 miliwoltów i natężeniu do sześciu nanoamperów.

Takie płaskie generatory mogłyby wytwarzać energię na przykład przy zamykaniu drzwi czy chodzeniu po schodach. Poza produkcją energii można by wykorzystać zdolność wirusów do tworzenia zorganizowanych struktur przy produkcji urządzeń elektronicznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)