NASA prezentuje silnik do samolotu X-59. Maszyna ma latać z prędkością 1600 km/h

NASA prezentuje silnik do samolotu X‑59. Maszyna ma latać z prędkością 1600 km/h

NASA prezentuje silnik do samolotu X-59. Maszyna ma latać z prędkością 1600 km/h
Źródło zdjęć: © NASA
24.08.2020 13:43, aktualizacja: 25.08.2020 15:20

NASA zaprezentowała wygląd nowego silnika odrzutowego do samolotu X-59. Następca Concorde'a ma latać na wysokościach rzędu 17 kilometrów nad poziomem morza z prędkością przekraczającą barierę dźwięku. Maszyna wzniesie się w powietrze w 2021 roku.

NASA pokazała wygląd silnika F414-GE-100, który pozwoli samolotowi X-59 przekroczyć prędkość dźwięku. Nowy model został wykonany na specjalne zamówienie z myślą o cichych i niezwykle szybkich lotach po całym świecie. Jego twórcą jest firma General Electric, która właśnie dostarczyła napęd do ośrodka testowego NASA Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii.

Silnik, który jest zmodyfikowaną wersją napędu F414-GE-39E, mierzy blisko cztery metry długości i waży 10 ton. Początkowo NASA nie zakładała tworzenia nowego silnika, a wykorzystanie istniejącego już modułu GE F404, używanego między innymi w myśliwcach F/A-18.

- Przyjmowanie dostawy silnika od General Electric to kolejny ekscytujący moment i ogromny kamień milowy w budowie X-59. Z niecierpliwością czekamy na widok tego wielkiego płomienia wydobywającego się z tyłu samolotu, gdy ten wystartuje po raz pierwszy - mówi Raymond Castner z NASA.

Według planów NASA pojazd X-59 ma latać na wysokościach 17 kilometrów oraz osiągać prędkość 1600 km/h. Maszyna ma być gotowa do pierwszych testów już w połowie 2021 roku. Agencja podczas lotów nad miastami będzie sprawdzać, czy w chwili przekraczania bariery dźwięku, powstający grom dźwiękowy będzie łagodniejszy od tego, który ma miejsce w obecnie latających samolotach naddźwiękowych - głównie maszynach wojskowych.

Opinie mieszkańców na temat opracowanej technologii zostaną przekazane przez NASA do organów regulacyjnych, które to wydadzą zgodę na loty pojazdu X-59.

Za budowę samolotu odpowiedzialny jest amerykański koncern Lockheed Martin. Firma otrzymała od NASA niecałe 250 milionów dolarów na realizację projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)