Przezroczyste panele słoneczne. Dzięki nim okna mogą produkować prąd
Przezroczyste panele słoneczne to rozwiązanie, dzięki któremu prąd mogłoby produkować np. okna. Niestety, przez długie lata problemem była niewielka przepuszczalność światła i ograniczona efektywność takiego rozwiązania. Wygląda jednak na to, że dzięki badaczom z University of Michigan nastąpił długo wyczekiwany przełom.
Rozwiązania łączące produkcję prądu z przezroczystymi powierzchniami są prezentowane od wielu lat, jednak są dalekie od komercjalizacji. Na przeszkodzie stoją – poza ceną – dwie kluczowe kwestie.
Pierwszą z nich jest stosunkowo niewielka przepuszczalność światła, przez co fotowoltaiczne "szyby" nie zapewniają odpowiedniego oświetlenia wnętrz (rozwiązanie problemu stanowi m.in. polska technologia Quantum Glass).
Drugą przeszkodą przez długi czas okazywała się niewielka efektywność przezroczystych paneli słonecznych, która dyskwalifikowała je jako źródło prądu o realnym znaczeniu. Inżynierowie z University of Michigan opracowali jednak technologię, która pozwala na produkcję przezroczystych paneli o parametrach, które umożliwiają na użycie ich w roli jednej z warstw szyb okiennych.
Rozwiązanie to opisuje serwis Świat OZE: "Półprzezroczyste ogniwa solarne oparte są na technologii organicznych ogniw fotowoltaicznych (OPV), czyli takich, których konstrukcja wykorzystuje związki węgla. Mają one wiele zalet, w tym m.in. niski koszt, mniej skomplikowany proces produkcji czy elastyczność".
Opracowane na University of Michigan panele mają przejrzystość na poziomie 50 proc. Jest to wartość daleka od ideału, ale pozwalająca na użycie ich w przypadku okien. Co więcej, badaczom udało się uzyskać sprawność paneli na poziomie 10-15 proc., co zbliża organiczne ogniwa do tradycyjnych, krzemowych.
Wyzwaniem, przed którym stoi obecnie zespół inżynierów, jest opracowanie rozwiązania pozwalającego na tworzenie połączeń elektrycznych pomiędzy przezroczystymi panelami. Rozwiązanie tego problemu otworzy drogę do wykorzystania powierzchni okien do produkcji prądu.
Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii