Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów

Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów18.05.2009 11:01
Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wirtualne konsultacje z lekarzem mogą pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Journal of Telemedicine and Telecare".

Rosnące koszty leczenia, trudności z dostaniem się do lekarza, starzejące się społeczeństwo - wszystko to sprawia, że badacze poważnie zastanawiają się nad możliwością zastąpienia w niektórych przypadkach tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim wizytą wirtualną.

"Wideokonferencja pomiędzy lekarzem i pacjentem pozwala ustalić wiele kwestii nie wymagających wizyty w gabinecie i jednocześnie zaoszczędzić czas" - mówi dr nauk medycznych Ronald Dixon z Massachusetts General Hospital.

288756957916248211

Badacze przeprowadzili testy sprawdzające skuteczność wirtualnych wizyt w porównaniu z tradycyjnymi. Pacjenci konsultowali się z różnymi lekarzami w gabinecie i za pośrednictwem komputera. Ankieta, którą wypełnili po testach, wykazała, że konsultacje w formie wideokonferencji zostały w wielu aspektach pozytywnie ocenione zarówno przez pacjentów jak i przez lekarzy.

"Wirtualne konsultacje mogą być szczególnie pomocne w przypadkach, gdy pacjenci muszą być pod stałą kontrolą w związku z takimi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość czy depresja" - mówi dr Dixon.

Naukowcy mają nadzieję, że wprowadzenie takich konsultacji do codziennej praktyki ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej oraz zmniejszy ponoszone koszty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)