Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów

Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.05.2009 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wirtualne konsultacje z lekarzem mogą pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Journal of Telemedicine and Telecare".

Rosnące koszty leczenia, trudności z dostaniem się do lekarza, starzejące się społeczeństwo - wszystko to sprawia, że badacze poważnie zastanawiają się nad możliwością zastąpienia w niektórych przypadkach tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim wizytą wirtualną.

"Wideokonferencja pomiędzy lekarzem i pacjentem pozwala ustalić wiele kwestii nie wymagających wizyty w gabinecie i jednocześnie zaoszczędzić czas" - mówi dr nauk medycznych Ronald Dixon z Massachusetts General Hospital.

Obraz

Badacze przeprowadzili testy sprawdzające skuteczność wirtualnych wizyt w porównaniu z tradycyjnymi. Pacjenci konsultowali się z różnymi lekarzami w gabinecie i za pośrednictwem komputera. Ankieta, którą wypełnili po testach, wykazała, że konsultacje w formie wideokonferencji zostały w wielu aspektach pozytywnie ocenione zarówno przez pacjentów jak i przez lekarzy.

"Wirtualne konsultacje mogą być szczególnie pomocne w przypadkach, gdy pacjenci muszą być pod stałą kontrolą w związku z takimi schorzeniami jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość czy depresja" - mówi dr Dixon.

Naukowcy mają nadzieję, że wprowadzenie takich konsultacji do codziennej praktyki ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej oraz zmniejszy ponoszone koszty.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)