Prosty i dostępny sposób na walkę z drobnoustrojami

Francuskie miasto Bezannes jako pierwsze na świecie zainstalowało w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Te samodezynfekujące się powierzchnie pomagają chronić zdrowie mieszkańców, stanowią też symbol otwartości miasta na innowacje i gotowości do zmian.

Prosty i dostępny sposób na walkę z drobnoustrojami
Źródło zdjęć: © youtube.com / Akademia Miedzi

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie 2. godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy, takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli)
czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądz i brąz, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie "Miedzią Przeciwdrobnoustrojową" (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z takich właśnie materiałów stwierdzono o ponad 80 proc. mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Urzędnicy z Bezannes, małej miejscowości w regionie Szampania-Ardeny, wybrali instytucje o dużym natężeniu ruchu, w których zakażenia mogą się gwałtownie rozprzestrzeniać pomiędzy odwiedzającymi je osobami. Wyposażyli je w miedziane elementy, dostarczone przez lokalną firmę Steriall. Klamki i poręcze zamontowano na klatkach schodowych w ratuszu, ośrodku opieki społecznej, centrum kultury oraz szkole podstawowej.

- _ Nie możemy prosić lokalnych inwestorów o wprowadzanie innowacji, nie robiąc niczego samemu _ - wyjaśnia Jean-Pierre Belfie, burmistrz Bezannes. - _ Musimy brać aktywny udział w procesie rozwoju. Chcemy zamknąć drzwi zakażeniom i troszczyć się o nasze dzieci, nauczycieli, pracowników administracji i odwiedzających. _

Obraz
© (fot. youtube.com / Akademia Miedzi)

Przedstawiciele szkoły podstawowej Sylvain Lambert, do której uczęszcza ponad 16. uczniów, także są zadowoleni z dodatkowej ochrony, jaką dają nowe elementy wyposażenia. Rozwiązanie to pozwoli obniżyć ilość zarazków przenoszonych pomiędzy nauczycielami, dziećmi i ich rodzicami, zmniejszając wśród nich liczbę zachorowań.

Profesor Sophie Gangloff z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu w Reims zauważa: - _ Jak wiemy, drobnoustroje mogą przeżyć przez dni, a nawet miesiące na często dotykanych powierzchniach. Podczas gdy regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni może ograniczyć przenoszenie drobnoustrojów, nie zapewnia to wystarczającej ochrony każdemu. Dlatego też miedź przeciwdrobnoustrojowa stanowi bardzo interesujące rozwiązanie do stosowania w przestrzeni publicznej i szpitalach, tym bardziej, że wykazuje skuteczne działanie przeciwko antybiotykoopornym bakteriom. _

Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już stosowane na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Pozwalają redukować rozprzestrzenianie się zakażeń, wspierając kluczowe środki kontroli zakażeń, takie jak dobra higiena rąk oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni. W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie. Jednak rozwiązania stosowane we francuskim Bezannes mają charakter bardziej kompleksowy, powszechny i mogą być inspirującym rozwiązaniem dla lokalnych samorządów w innych krajach.

ag

Źródło artykułu:newsrm.tv

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)