Usprawnij swój aparat

Usprawnij swój aparat

Usprawnij swój aparat
Źródło zdjęć: © PC World
04.05.2010 10:30, aktualizacja: 04.05.2010 10:40

Chcesz, aby twój aparat cyfrowy działał lepiej? Wprawdzie nie wymienisz jego podzespołów, jednak i tak masz kilka możliwości usprawnienia swojej cyfrówki. Pokażemy ci, jak rejestrować szybko poruszające się obiekty, jak zmniejszyć opóźnienie wyzwalacza i jak zoptymalizować przygotowanie zdjęć, aby wykorzystać zaoszczędzony czas na coś pożytecznego, np. drukowanie fotek lub publikowanie ich w Internecie.

Rejestrowanie ruchomych obiektów

Zdjęcia scen akcji - np. rozrabiających szczeniaków, rozgrywek piłkarskich, pokazów lotniczych czy wyścigów samochodowych - bywają wyzwaniem, szczególnie w wypadku wolniejszych cyfrówek. Jednak uzyskanie wspaniałego ujęcia niczym przy wstrzymanej akcji, to przeważnie kwestia użycia szybkiej migawki, a więc krótkiego czasu ekspozycji.

Obraz
© (fot. PC World)

Większość aparatów DSLR i niektóre kompakty z wyższej półki są wyposażone w tryb priorytetu migawki, który pozwala ręcznie ustawiać najwyższą dostępną prędkość. Wówczas cyfrówka automatycznie dobierze właściwą przysłonę. Alternatywnie możesz włączyć tryb przysłony, w którym aparat zastosuje najwyższą prędkość migawki.

Jeśli ustawienie to nie spełni twoich oczekiwań, możesz podwyższyć wartość ISO. Na przykład podwajając ISO z 10. na 200, umożliwisz cyfrówce zmniejszenie prędkości migawki o połowę. Podnosząc wartość ISO, umożliwisz rejestrowanie scen akcji nawet przy niekorzystnych warunkach oświetlenia. Jednakże zostanie to okupione szumem na fotografiach.
Jeśli twój aparat nie zapewnia opisanych możliwości, możesz robić udane zdjęcia akcji w inny sposób. Śledź poruszający się obiekt w celowniku, skręcając ciało w kierunku jego ruchu. Strzel zdjęcie, kontynuując obrót ciała, jakbyś machnął kijem golfowym lub baseballowym. Tło zdjęcia zostanie zamazane, jednak ruszający się obiekt pozostanie ostry i wyraźny. Opóźnienie wyzwalacza

Jeśli masz starszą cyfrówkę lub niedrogi model kompaktowy, możesz być niezadowolony z dużego opóźnienia wyzwalacza. Na szczęście są proste czynności, którymi skrócisz czas oczekiwania.

Obraz
© Jeśli twoja cyfrówka pozwala regulować poziom czułości, ustaw ISO 100. aby zmniejszyć opóźnienie wyzwalacza (fot. PC World)

Opóźnienie wyzwalacza jest spowodowane tym, że aparat w swoich domyślnych ustawieniach musi wykonać sporo operacji, zanim jest w stanie zarejestrować zdjęcie. Możesz zdjąć z niego część tych obowiązków, wyłączając kilka automatów. Na przykład zamiast stosować automatyczne ustalanie czułości, ustaw wartość ISO na poziomie 10. lub 200. Ponadto zamiast automatycznego balansu bieli ustaw w aparacie poziom balansu zgodnie z fotografowaną sceną, np. światło słoneczne lub oświetlenie w pomieszczeniu.
Jeszcze większe znaczenie ma wstępne ustawienie ostrości. Wyceluj aparatem w fotografowany obiekt i naciśnij przycisk wyzwalacza do połowy. W ten sposób wyregulujesz ostrość zdjęcia. Gdy będziesz gotów, wciśnij przycisk wyzwalacza do samego końca, aby strzelić fotkę. Stosując wszystkie te drobne sztuczki naraz, zaoszczędzisz kilka dziesiątych sekundy.

Szybsze zapisywanie zdjęć

Gdy dociśniesz przycisk wyzwalacza, aparat przetworzy zarejestrowany obraz i zapisze go. Większość cyfrówek potrafi przetwarzać kilka fotek naraz, a i tak są gotowe do robienia kolejnych zdjęć. Jednak po wykonaniu określonej liczby fotografii aparat potrzebuje przerwy, zanim będzie w stanie rejestrować kolejne zdjęcia. Są dwie metody na rozwiązanie tego problemu.

Po pierwsze, wcale nie musisz strzelać dużych serii 12-megapiskelowych zdjęć wysokiej jakości. Ustaw zapisywanie zdjęć w niższej rozdzielczości, a wówczas znacznie zwiększysz liczbę zdjęć, które twój aparat potrafi zrobić bez przerwy.

Po drugie, kup szybszą kartę pamięci. Karty te są dostępne w różnych wariantach wydajności. Szybsze karty są droższe, za to są w stanie przechwytywać fotki z pamięci aparatu na tyle szybko, aby wyraźnie usprawnić strzelanie wielu fotek z rzędu, np. serii zdjęć ruszającego się obiektu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)