Aparat cyfrowy czy aparat natychmiastowy? Wybierz swój typ

Aparat cyfrowy czy aparat natychmiastowy? Wybierz swój typ
Źródło zdjęć: © Fotolia
Sylwia Ścibak

13.06.2018 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W dobie fotografii cyfrowej, którą można udoskonalać na wiele sposobów, analogowe aparaty wydają się jedynie zabawką dla prawdziwych zapaleńców. Jednak tego typu sprzęty zaczynają przeżywać swój renesans i stają się coraz popularniejsze. Co warto wybrać?

Aparaty cyfrowe – zdjęcia doskonałe

Aparaty cyfrowe weszły na piedestał fotografii, bo dzięki nim możemy wykonywać wręcz niezliczoną liczbę zdjęć w dość łatwy sposób bez dodatkowych kosztów. Nie potrzebujemy klisz, a żeby zobaczyć nasze prace, wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik lub podłączyć sprzęt do komputera. Cyfrowe zdjęcia można poddawać obróbce na rożne sposoby, co sprawia, że nawet zwyczajna fotografia może nabrać niesamowitego charakteru. Zdjęcia można wywoływać, drukować w przeróżnych rozmiarach, także w zaciszu własnego domu.

Najprostsze cyfrówki są stosunkowo tanie, lekkie i przeznaczone dla każdego. Chociaż coraz więcej osób wybiera smartfony do zwyczajnego, nieprofesjonalnego fotografowania, to jednak należy wiedzieć, że aparaty kompaktowe wciąż mają szersze możliwości, a zwłaszcza te zaawansowane modele. Cyfrówka nadaje się na każdą okazję i bez problemu można ją przenosić w plecaku czy w torebce. Będzie świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie trzeba uwiecznić mnóstwo chwil lub miejsc, np. na wycieczce.

Aparaty natychmiastowe – urok chwili

W przeciwieństwie do cyfrówek aparaty do fotografii natychmiastowej wywołują zdjęcia od razu na specjalnym materiale. Dlatego bardzo często przydają się tam, gdzie liczy się urok chwili, np. podczas wspólnych wakacji z dziećmi, na spotkaniu z dawno niewidzianymi przyjaciółmi czy na ślubie bądź na chrzcinach. Ten typ sprzętu ma jednak mniejsze możliwości, a fotografie mają również z reguły niższą jakość. W standardowych modelach nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego, ponieważ zdjęcie nam się nie wyświetli. Niektóre egzemplarze jednak są modelami cyfrowymi, które pozwalają zapisać fotografię i wybrać najlepszy egzemplarz do wywołania. Jeśli kupujemy aparat natychmiastowy z uwzględnieniem regularnego korzystania, musimy liczyć się z tym, że koszty jego eksploatacji będą wyższe, bo trzeba będzie dokupować wkłady.

Alternatywnym wyborem może być aparat jednorazowy, który po wykonaniu określonej liczby zdjęć przestaje nadawać się do użytku. Chociaż to mało ekonomiczne rozwiązanie, to jednak idealnie nadaje się dla dzieci albo dla osób, które potrzebują własnych zdjęć tylko z jednego, bardzo istotnego dla nich wydarzenia, np. ze ślubu.

Obraz
© unsplash.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)