Aparat, który nie pozwoli ci zrobić słabego zdjęcia

Aparat, który nie pozwoli ci zrobić słabego zdjęcia
Źródło zdjęć: © chip.pl

12.09.2015 14:41, aktual.: 14.09.2015 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najczęściej piszemy o aparatach i kamerach, które przynoszą ciekawe rozwiązania pod względem nowych technologii. Tym razem jednak mamy do czynienia z prototypem urządzenia, które swoje działanie opiera na pewnej kontrowersyjnej koncepcji.

By wykonać fotografię o dobrej jakości musimy popracować nad odpowiednim oświetleniem, kadrem oraz samą tematyką. O ile czołowe lustrzanki starają się zapewnić użytkownikowi najlepszą jakość zdjęć pod kątem technicznym, tak Camera Restricta gwarantować ma najbardziej unikalne ujęcia. Unikalne, czyli według projektanta Philipa Schmitta takie, których nie znajdziemy w internetowej wyszukiwarce.

Wiele aparatów cyfrowych posiada wbudowany GPS. Camera Restrica wykorzystuje go do tego, by określać pozycję fotografującego (pod uwagę bierze się obszar o polu 35 x 35 metrów). Następnie przy połączeniu z siecią aparat ustala jak wiele zdjęć było już wykonanych z tego samego miejsca. Jeśli ich liczba jest duża, aparat nie pozwoli na wykonanie fotografii. Założenie jest dość kontrowersyjne bo odnosi się tylko do lokalizacji - nie bierze się wówczas pod uwagę pory dnia czy kadru.

Schmitt uważa jednak, że takie rozwiązanie mogłoby być przydatne w miejscach, w których obowiązuje zakaz fotografowania. Zakładając, że owa funkcjonalność byłaby wcześniej zaimplementowana w każdym aparacie produkowanym masowo.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: European Rover Challenge 2015 - relacja

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)