USA: sąd odwoławczy potwierdza wynik przeciwko Microsoftowi w sprawie o Worda

USA: sąd odwoławczy potwierdza wynik przeciwko Microsoftowi w sprawie o Worda

12.03.2010 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyrok, zgodnie z którym Microsoft w Wordzie naruszył patent kanadyjskiej firmy i4i, został w środę potwierdzony przez amerykański sąd apelacyjny. Takie wnioski płyną z komunikatu wydanego przez powoda.

Wyrok, zgodnie z którym Microsoft w Wordzie naruszył patent kanadyjskiej firmy i4i, został w środę potwierdzony przez amerykański sąd apelacyjny. Takie wnioski płyną z komunikatu wydanego przez powoda.

Potwierdzone zostało orzeczenie niższej instancji w całej rozciągłości – powiedział prezes i4i Loduon Owen. Amerykański sąd apelacyjny okręgu federalnego w Waszyngtonie (US Court of Appeals for the Federal Circuit) po dokładnej analizie podtrzymał twierdzenie, że Microsoft naruszył patent 5,787,449 będący własnością spółki i4i.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Patent opisuje metodę, dzięki której struktura i zawartość dokumentu na komputerze może być przetwarzana niezależnie od siebie. Firma złożyła wniosek o przyznanie patentu w roku 199. i otrzymała go w roku 1998. Przedsiębiorstwo i4i w maju 2009 roku odniosło sukces w procesie o naruszenie patentu na Custom XML, a następnie, jeszcze w maju, sąd zasądził 200 milionów dolarów odszkodowania od Microsoftu na rzecz i4i. W sierpniu 2009 roku sąd orzekł dodatkowo zakaz sprzedaży wersji pakietu Office, które naruszają ten patent. Na początku tego roku Microsoft 11 stycznia wprowadził w życie roszczenia i4i i zmodyfikował pakiet Office w wersjach 2003 i 2007. Poza tym Microsoft w przyszłych wersjach musi także zwracać uwagę na dotrzymywanie tych warunków.

Założyciel i4i Michel Vulpe uważa, że "orzeczenie stanowi ważny krok w ochronie praw własności wynalazcy". Jednak wraz z tym orzeczeniem proces nie dobiega końca. Firma i4i twierdzi, że sąd apelacyjny rozpatruje jeszcze jeden wniosek Microsoftu o tzw. postępowanie en banc. W trakcie tego postępowania wydane już orzeczenie zostanie ponownie rozpatrzone, tyle że nie w obecności trzech osób jak do tej pory, ale całego sądu. Microsoft w styczniu zapowiadał, że bierze pod uwagę także skierowanie tej sprawy do Sądu Najwyższego USA, Supreme Court.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także