Google dołącza do procesu przeciwko Microsoftowi

Google dołącza do procesu przeciwko Microsoftowi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.02.2009 14:30, aktual.: 25.02.2009 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google zamierza pomóc Komisji Europejskiej w procesie antymonopolowym przeciwko firmie Microsoft, oskarżonej o wykorzystywanie swojej pozycji na rynku przeglądarek internetowych. Wśród uczestników procesu znajdują się już twórcy Opery i Firefoksa.

W połowie stycznia Komisja Europejska postawiła zarzuty firmie Microsoft. Dotyczyły one stosowania praktyk monopolistycznych na rynku przeglądarek internetowych. Przedmiotem sporu jest przeglądarka Internet Explorer, element systemów operacyjnych z rodziny Windows. Według konkurentów oskarżających firmę z Redmond, dołączanie do systemu operacyjnego domyślnej przeglądarki internetowej ogranicza wybór użytkownikom i ma negatywny wpływ na konkurencję.

Do grona uczestników procesu chce dołączyć firma Google, która przekazała stosowny wniosek Komisji Europejskiej. Producent Chrome twierdzi, że rynek przeglądarek internetowych wciąż nie jest konkurencyjny. Wynika to z uprzywilejowanej pozycji Internet Explorera, standardowej przeglądarki w systemach z rodziny Windows, których udział w rynku jest szacowany na około 90%.

Podobnego zdania jest Mitchell Baker, stojąca na czele Fundacji Mozilla, która również włączyła się we wspomniany proces. Według niej dołączanie przeglądarki Internet Explorer do systemu operacyjnego Windows źle wpływa na konkurencję na tym rynku i ogranicza użytkownikom możliwość wyboru.

Warto podkreślić, że to właśnie alternatywne rozwiązania oferują zwykle użytkownikom znacznie więcej niż produkt firmy z Redmond. Jako pierwsze wprowadziły takie funkcje jak przeglądanie stron w kartach, szybsze pobieranie plików czy też tryb prywatny.

Niezależnie od prawnych zastrzeżeń konkurencji Microsoftu należy odnotować, że przeglądarka tej firmy wciąż traci na popularności. Według firmy analitycznej Net Applications, w styczniu globalny udział Internet Explorera w rynku wyniósł 67,55%. Największy konkurent, Firefox, zwiększył swój udział do poziomu 21,53%. Przeglądarka Safari może się pochwalić udziałem na poziomie 8,29%. Z Chrome korzysta 1,12% internautów, natomiast z Opery 0,7%.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (63)
Zobacz także