Ukraińcy zrobili z BTR‑a groźną broń. Rosyjskie BMP mają się czego bać
Wojna w Ukrainie jest źródłem bardzo wielu dziwnych polowych modyfikacji sprzętu. Jednym z ciekawszych okazów jest zmodyfikowany przez Ukraińców transporter opancerzony BTR-80, który poza karabinem maszynowym otrzymał też broń przeciwpancerną. Przedstawiamy ideę jego powstania oraz osiągi.
12.06.2023 14:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Różnego rodzaju mniej lub bardziej udane improwizacje lub modyfikacje sprzętu wojskowego stały się normalnym widokiem w Ukrainie. Najbardziej popularne są drony wykorzystywane w charakterze improwizowanej amunicji krążącej służące do atakowania zarówno celów miękkich w postaci żołnierzy przeciwnika czy celów opancerzonych. Ponadto zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie starają się wykorzystać cokolwiek, co jeździ jako platformę dla artylerii rakietowej i nie tylko.
Z drugiej strony szczególnie w przypadku Rosjan do czynienia z obkładaniem sprzętu wojskowego drewnem, złomem i nawet ładunkami wybuchowymi bez chwili zastanowienia. Zdarzają się też przypadki tworzenia swego rodzaju hybryd składających się z części pochodzących z różnych systemów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykładowo Rosjanie w ten starali się osadzić na podwoziu MT-LB wieżyczki przeciwlotnicze z okrętów, a Ukraińcy tworzą jeden czołg z trzech czy swojego BMPT Terminatora wykorzystując kadłuby zdobycznych czołgów T-62 i wieże z bojowych wozów piechoty BMP-2.
Najnowszą ciekawostką z tej kategorii jest transporter BTR-80, któremu Ukraińcy poza dodaniem pancerza prętowego skutecznego przeciwko jednogłowicowym pociskom lub granatom kumulacyjnym zamontowali na wieży cztery działa bezodrzutowe SPG-9 tworząc swojego M50 Ontosa. Te co prawda nie wystarczą już na czołgi z rodziny T-72, ale na starsze T-62 czy T-54/55 bądź lżej opancerzone bojowe wozy piechoty z serii BMP lub transportery z rodziny BTR już jak najbardziej.
Działa bezodrzutowe SPG-9 mogą strzelać pociskami z głowicą kumulacyjną zdolną przepalić około 400 mm stali pancernej na dystansie do 800 m na wprost lub ewentualnie transporter może służyć w charakterze samobieżnej artylerii krótkiego zasięgu o dystansie do 4,5 km przy wykorzystaniu pocisków z głowicą odłamkową. Jest to ogromny wzrost siły ognia, ponieważ bazowo transporter BTR-80 dysponuje tylko wielokalibrowym karabinem maszynowym KPW zasilanym nabojem 14,5×114 mm oraz karabinem PKT kal. 7,62x54 mm R.
Dlaczego Ukraińcy zastosowali aż cztery działa SPG-9? Tego nie wiadomo, ale można zakładać, że dla strzelca szybszym w sytuacji zagrożenia jest skorzystanie z już naładowanego działa tuż obok niż ładować jedno. Możliwe jest też, że jedna para ma załadowane pociski z głowicą kumulacyjną, a druga z odłamkową zapewnia elastyczność w doborze celów.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski