Kurganiec-25 upadł? Rosja rusza z produkcją prostszego BMP‑3 Manul
Rosyjskie media informują, że ruszyła seryjna produkcja bojowego wozu piechoty (bwp) BMP-3 Manul. Wyjaśniamy czym się od różni od obecnie produkowanych BMP-3.
21.05.2023 16:20
Rosyjskie media poinformowały, że firma Kurgańskie Zakłady Produkcji Maszyn (Kurganmaszzawod) będąca częścią korporacji Rostec ruszyła z produkcją bojowego wozu piechoty BMP-3 Manul.
Modernizacja BMP-3, którą ochrzczono mianem manula (specyficzny kot z terenów środkowej Azji) została pierwszy raz zaprezentowany w 2020 roku podczas targów Armija. W głównej mierze modyfikacja produkowanego od końcówki lat 80. XX wieku BMP-3 obejmuje przeniesienie silnika z tylu na przód, tak jak ma to miejsce w większości bojowych wozów piechoty.
Pod tym względem jak pisał Łukasz Michalik, było to ewenementem w tej klasie pojazdów, co zresztą BMP-3 odziedziczył od prototypu lekkiego pływającego czołgu Obiekt 685.
Zmiana położenia także wzmocnionego do 660 KM silnika diesla wynikała z rosyjskich planów zrobienia z BMP-3 podwozia wielozadaniowego, które można byłoby wykorzystać w m.in. nowych systemach przeciwlotniczych, artyleryjskich, wozach specjalistycznych czy nawet wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych. Pierwotnie tę rolę miał spełniać bwp Kurganiec-25 równie problematyczny co T-14 Armata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie chwalili się też, że np. zawieszenie oraz możliwość pływania nie uległa zmianie w stosunku do produkowanych BMP-3, a wykonany ze stopów aluminium pancerz podobnie jak wcześniej zapewnia teoretycznie ochronę przed ostrzałem armat automatycznych kal. 30 mm pokroju 2A42 od przodu oraz ochronę przed ręczną bronią strzelecką typu np. karabinów maszynowych MG3 od boku.
W związku z przeniesieniem silnika przeprojektowano też przedział załogi, który otrzymał rampę mogący pomieścić ośmiu żołnierzy desantu. Załogę BMP-3 Manul dalej będzie stanowić trzech żołnierzy, ale będą oni mieć do czynienia z nową wieżą Epoka zawierającą stabilizowaną armatę automatyczną kal. 30 mm, karabin maszynowy kal. 7,62x54 mm R oraz cztery przeciwpancerne pociski kierowane 9M133 Kornet zdolne razić cale na dystansie do 5,5 km lub 8 km w zależności od wersji.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski