Bułgaria oficjalnie wesprze Ukrainę. Wiemy, co mogą wysłać
Bułgarskie władze oficjalnie zdecydowały się wesprzeć Ukrainę, ale do Ukrainy już od pewnego czasu trafiało bułgarskie uzbrojenie za pomocą państw trzecich. Przedstawiamy co może w najbliższym czasie zostać oficjalnie wysłane.
19.11.2022 | aktual.: 27.11.2022 16:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak podaje portal ZBiAM.pl Bułgaria nie wyśle broni ciężkiej ze względu na brak chęci do osłabiania swoich sił zbrojnych, ale lżejsze uzbrojenie będzie mogło popłynąć do Ukrainy szerokim strumieniem. Jest to o tyle istotne, że Bułgaria jest jednym z niewielu państw na świecie, które wciąż produkuje dużo poradzieckiego uzbrojenia oraz co ważniejsze amunicję do niego.
Wcześniej Bułgaria oficjalnie odmawiała pomocy Ukrainie ze względu na sytuację polityczną wewnątrz kraju, ale nie było zakazu dla licznych firm z sektora obronnego pokroju Vazovski Mashinostroitelni Zavodi (VMZ). W ten oto sposób, podobnie jak miało to miejsce z amunicją artyleryjską z Pakistanu, bułgarskie uzbrojenie było kupowane przez państwa trzecie, a następnie dostarczane do Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Broń z Bułgarii dla Ukrainy
W większości była to broń przeciwpancerna pokroju lekkich (masa poniżej 3 kg) jednorazowych granatników przeciwpancernych DRTG-73 z tandemową głowicą kumulacyjną kal. 73 mm zdolną przepalić 400 mm stali pancernej chronionej nawet pancerzem prętowym lub starszym typem pancerza reaktywnego pokroju Kontakt-1. Z Bułgarii także pochodzą bardzo podobne granatniki RPG-22 "Netto".
Ponadto na froncie widziano też termobaryczne granaty GTB-7VS dedykowane granatnikom RPG-7 umożliwiające niszczenie przeciwnika w okopach lub w pomieszczeniach. Pojedynczy granat waży 4,4 kg i zawiera siłę ekwiwalentu 2 kg trotylu.
Inne rodzaje widzianego już na froncie uzbrojenia obejmują także działa bezodrzutowe SPG-9, które co prawda nie są co prawda wystarczające do walki z czołgami (głowice kumulacyjne zdolne przepalić do 400 stali pancernej), ale wystarczą na bojowe wozy piechoty pokroju BMP-2 lub transportery opancerzone z rodziny BTR. SPG-9 może niszczyć cele na dystansie do około 800 m w przypadku strzelania na wprost pociskami pokroju PG-9VN lub może służyć w formie wsparcia artyleryjskiego do 4,5 km przy wykorzystaniu pocisków z głowicą odłamkową pokroju OG-9VM.
Firmy bułgarskie były także źródłem pocisków moździerzowych kal. 82 i 120 mm i amunicji artyleryjskiej kal. 122 mm oraz i 152 mm.
Można zakładać, że odblokowanie zapasów rządowych spowoduje napływ do Ukrainy większych dostaw amunicji dla poradzieckich systemów, których z wiadomych względów w kraju już nie można produkować, a przedwojenne zapasy Ukrainy oraz najmłodszych członków NATO ze wschodniej flanki zostały już dawno temu wyczerpane.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski