Technologia z pocisków Cruise posłuży do tworzenia map

Technologia z pocisków Cruise posłuży do tworzenia map

Technologia z pocisków Cruise posłuży do tworzenia map
Źródło zdjęć: © US Navy
27.04.2011 15:15, aktualizacja: 28.04.2011 09:13

Technologia mapowania terenu używana w pociskach manewrujących klasy Cruise, po adaptacji dokonanej przez szwedzkich naukowców i inżynierów umożliwia tworzenie szczegółowych, trójwymiarowych map

Technologia mapowania terenu używana w pociskach manewrujących klasy Cruise, po adaptacji dokonanej przez szwedzkich naukowców i inżynierów umożliwia tworzenie szczegółowych, trójwymiarowych map - poinformował magazyn Technology Review.

Zespół naukowo-badawczy, pracujący dla szwedzkiej firmy C3 Technologies, technologicznej spółki koncernu lotniczego Saab, pracował nad nowymi systemami tworzenia trójwymiarowych map komputerowych wysokiej rozdzielczości. W tym celu badacze zaadaptowali system stworzony dla pocisków manewrujących klasy Cruise.

Korzysta on ze szczegółowych zdjęć lotniczych. Wykonuje je samolot, używając czterech kamer głównych, fotografujących tylko określone obiekty oraz 8-1. kamer dodatkowych, fotografujących ich otoczenie. Następnie oprogramowanie opracowane przez C3 Technologies nakłada na siebie poszczególne zdjęcia, tworząc trójwymiarową mapę okolicy.C3 opracowała także zestaw kamer do mapowania, przeznaczonych dla samochodów czy łodzi. Mają one uzupełniać o szczegóły obrazy ze zdjęć lotniczych.

Obraz
© (fot. US Navy)

Jak powiedział Technology Review Paul Smith, kierujący strategią w C3 Technologies, mapy tego typu są dokładniejsze niż dotychczasowe projekty internetowe jak Google Earth czy Street View, ponieważ wyobrażają nie tylko ważniejsze budynki, ale także ich otoczenie, co wynika "ze sposobu użycia zdjęć lotniczych". Według Smitha proces tworzenia map przez oprogramowanie C3 jest "w 9. proc. zautomatyzowany" i wykreowane przez nie trójwymiarowe obrazy "wymagają tylko niewielkich korekt".

Jak twierdzi Smith tego typu mapy połączone z systemem GPS mogą bardzo przydać się nie tylko firmom i instytucjom publicznym, ale i np. użytkownikom komórek chcących zorientować się w mieście, jak trafić do określonego wejścia w budynku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)