Czy już możemy zapomnieć o prywatności? Niebezpieczna technologia nadchodzi

Czy już możemy zapomnieć o prywatności? Niebezpieczna technologia nadchodzi

Czy już możemy zapomnieć o prywatności? Niebezpieczna technologia nadchodzi
Źródło zdjęć: © PAP
Bolesław Breczko
19.01.2020 15:41

Idziesz sobie ulicą, bierzesz udział w proteście lub siedzisz w kawiarni. Ktoś z ukrycia robi ci zdjęcie. Dzięki aplikacji Clearview AI może dowiedzieć się o tobie praktycznie wszystkiego. Ogromne zagrożenie dla prywatności już działa.

Można powiedzieć, że dobrowolne oddanie naszej prywatności było tylko kwestią czasu. Ten czas już nadszedł. Aplikacja Clearview AI, dostępna dla służb, policji i wojska, może w chwilę zidentyfikować większość osób widocznych na zdjęciu. Twórcy aplikacji wykorzystali dane i zdjęcia już dostępne w internecie, które ludzie udostępniają sami w mediach społecznościowych i innych. Dzięki temu mogą połączyć wizerunek osoby z adresem email, numerem telefonu i innymi danymi.

Clearview ma w bazie danych aż trzy miliardy zdjęć, wynika z raportu New York Times. Jeśli do danych zdobytych poprzez przeczesywanie internetu dodać dane z policyjnych baz danych, to służby będą mogły zidentyfikować praktycznie każdą osobę. Nawet unikanie mediów społecznościowych nie pomoże się ukryć.

Technologia, jaką oferuje Clearview spotyka się z krytyką. Z jednej strony pozwala służbom wykonywać skuteczniej swoja zadania ścigania przestępców, a ale z drugiej stanowi poważne zagrożenie dla prywatności i może być podstawą do systemów masowej inwigilacji.

Kwestia automatycznego rozpoznawania twarzy zaniepokoiła nawet amerykańskich ustawodawców (chociaż działa tam PATRIOT ACT, który pozwala na podsłuchiwanie obywateli), przegłosowali oni ustawę ograniczającą tego typu rozwiązania. Niektóre amerykańskie miasta zaczynają zakazywać całkowicie użycia programów rozpoznawania twarzy zarówno przez służby, jak i przez prywatne organizacje. Przykładem takiego miasta jest San Francisco.

W Polsce automatyczne rozpoznawanie twarzy w miejscach publicznych byłoby w tej chwili niezgodne z prawem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)