Tablety Intela z MeeGo w tym roku?

Tablety Intela z MeeGo w tym roku?

Tablety Intela z MeeGo w tym roku?
31.01.2011 13:08

W czerwcu, przypuszczalnie na targach Computex, Intel zamierza zaprezentować tablety z systemem operacyjnym MeeGo 1.2, których sprzedaż mogłaby rozpocząć się w trzecim kwartale. Taką informację bezpośrednio od Intela uzyskał Fuad Abazovic z Fudzilli.

W czerwcu, przypuszczalnie na targach Computex, Intel zamierza zaprezentować tablety z systemem operacyjnym MeeGo 1.2, których sprzedaż mogłaby rozpocząć się w trzecim kwartale. Taką informację bezpośrednio od Intela uzyskał Fuad Abazovic z Fudzilli. Wówczas uruchomiono by także tabletową wersję środowiska dystrybucji oprogramowania App Up; pierwsze aplikacje są już recenzowane przez Intela. Przypuszczalnie tablety będą zbudowane na bazie platformy Oak Trail, której można się spodziewać podczas targów CeBIT na początku marca lub na Mobile World Congress w połowie lutego.

Pomijając fakt, że platforma Oak Trail być może nie jest jeszcze gotowa, Intelowi brakuje przede wszystkim systemu operacyjnego dla tabletów, który mógłby konkurować z instalowanym w iPadzie iOS-em. Obecna wersja Windows 7 niezbyt się nadaje do takich zastosowań z uwagi na kiepską obsługę interfejsu dotykowego –. Microsoft ma w tej dziedzinie jeszcze co nieco do nadrobienia. W grudniu szef Intela Paul Otellini mówił jeszcze o potencjalnych 35 modelach tabletów pracujących głównie pod kontrolą Windows 7, jednak oczekiwanych wówczas informacji na temat tabletowej wersji Windows, które miały zostać ujawnione podczas CES-u, ostatecznie nie podano. Z kolei zapowiedź wersji Windows dla procesorów ARM – w jej przypadku i tak nie poruszano kwestii ulepszeń obsługi interfejsu dotykowego – nie była przez Otelliniego traktowana poważnie, mimo że niektórzy klienci Intela zaprezentowali podczas CES-u tablety z Windows.

Obraz
© (fot. Intel)

Androida, potencjalnie największego konkurenta iOS-a, nie ma jeszcze w wersji zoptymalizowanej dla tabletów ani tym bardziej w wydaniu dla procesorów Intela. Jednak Fudzilla informuje, że Intel prowadzi prace nad przeniesieniem wersji Honeycomb (i Gingerbread) na platformę x86. Pozostaje MeeGo, system powołany do życia wspólnie z Nokią, lecz na razie niewiele można powiedzieć na temat interfejsu dla tabletów w tym systemie – nawet gotowy od listopada interfejs dla netbooków nie został do tej pory wykorzystany przez żadnego producenta. W kwietniu ma ukazać się MeeGo 1.2 z interfejsem dla smartfonów (Handset UX), jeśli wierzyć pogłoskom, ma się wówczas pojawić także obsługa tabletów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)