Moblin Intela i Maemo Nokii zostaną połączone. Powstanie MeeGo

Moblin Intela i Maemo Nokii zostaną połączone. Powstanie MeeGo

15.02.2010 13:30, aktual.: 15.02.2010 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncerny Nokia i Intel zapowiedziały integrację oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Platforma Nokii - Maemo - zostanie zunifikowana z systemem Moblin, którego rozwój zainicjował Intel. Nowopowstała platforma będzie nosić nazwę MeeGo.

Informacje te zostały podane do publicznej wiadomości w czasie wspólnej konferencji obu firm, zorganizowanej na targach World Mobile Congress w Barcelonie. Rozwojem MeeGo będzie zajmować się Linux Foundation.

System Maemo powstał na bazie jednej z popularniejszych dystrybucji Linuksa - Debiana. Pod kontrolą tego OS-u pracują smartfony Nokia N900. N810 i N800.
Moblin to z kolei opracowany przez Intela w 200. r. open source'owy projekt opartego na Linuksie systemu operacyjnego dla netbooków i urządzeń MID. Autorzy projektu chcieli stworzyć platformę, która w możliwie największym stopniu wykorzysta możliwości procesorów Atom, przeznaczonych do montażu w wymienionych urządzeniach. Na początku 2009 r. Intel przekazał Moblina pod opiekę Fundacji Linuksa>.

Wieloplatformowe MeeGo

Meego ma działać na różnych urządzeniach - nie tylko netbookach czy smartfonach, ale również w tabletach czy telewizorach z połączeniem internetowym. Jedną z zalet platformy ma być jej elastyczność - użytkownicy będą mogli wykorzystywać te same aplikacje na różnych urządzeniach. Aplikacje tworzone dla MeeGo dostępne będą zarówno w sklepie Nokia Ovi Store jak i w podobnej usłudze Intela - AppUp Center.

MeeGo będzie obsługiwał zarówno procesory Intel Atom jak i układy ARM.

Wprowadzenie MeeGo nie oznacza dla Nokii zakończenia wsparcia dla systemu Symbian. Platforma ta ma wciąż być wykorzystywana przez fińskiego producenta, tyle że na tańszych (mniej zaawansowanych) smartfonach.

Premierowa odsłona MeeGo ma nastąpić w drugim kwartale br., a pierwsze urządzenia pracujące pod kontrolą tego oprogramowania zostaną zaprezentowane w kolejnych miesiącach.

Więcej informacji na temat MeeGo można znaleźć na stronie projektu - http://meego.com/. W najbliższych tygodniach zostaną tam udostępnione kod źródłowy systemu oraz narzędzia dla deweloperów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)