Szybki test porównawczy 4 smartfonów

Szybki test porównawczy 4 smartfonów

Szybki test porównawczy 4 smartfonów
08.03.2011 15:19, aktualizacja: 22.09.2011 16:52

Android 2.2, Symbian^3 i Windows Phone 7. Cztery smartfony, trzy OS-y i dwie najpopularniejsze nakładki na Androida. Prawdziwy kogel-mogel nowych technologii

Obraz

Nowoczesny smartfon potrafi znacznie więcej niż pełnowymiarowy komputer sprzed kilku lat. Pozwala nie tylko dzwonić i wysyłać wiadomości, ale także swobodnie surfować po internecie, oglądać filmy, robić zdjęcia czy też korzystać z poczty i serwisów społecznościowych.

Obraz

Pod lupę trafiły 4 topowe smartfony:

- HTC Desire HD (Android OS 2.2 Froyo z nakładką HTC Sense)
- LG Swift 7 (Windows Phone 7)
- Nokia N8 (Symbian^3 OS)
- Samsung I9000 Galaxy S (Android OS 2.2 Froyo z nakładką Samsung TouchWizz)

Wybraliśmy je pod kątem różnych systemów operacyjnych. Dwa smartfony pracują pod kontrolą Androida, ale różni je od siebie zastosowana przez producenta nakładka (interfejs użytkownika z otoczką aplikacji). Zapraszamy na szybki test porównawczy.

Co potrafi smartfon?

Smartfon, choć wciąż nazywany pospolicie komórką, to urządzenie wielozadaniowe. Nowoczesny smartfon wyposażony jest między innymi w duży, wysokiej jakości wyświetlacz, wydajny procesor, aparat cyfrowy i odbiornik GPS. Jednak jego najważniejszym elementem (podobnie jak w komputerach) jest system operacyjny i aplikacje. To właśnie od oprogramowania zależy, w jakim stopniu będziemy mogli wykorzystać możliwości sprzętu.

Najwięcej smartfonów dostępnych na rynku pracuje pod kontrolą systemu Google Android OS, o dość wysokiej fragmentacji (dużo wersji w tym samym czasie). Na rynku najpopularniejsza jest obecnie wersja 2.2 Froyo, którą znajdziemy w testowanych telefonach HTC Desire HD i Samsung Galaxy S. Teoretycznie ten sam Android, w przypadku obu smartfonów to nieco inne doświadczenie. Obaj producenci stosują bowiem swoje własne, mocno spersonalizowane, a także ingerujące w interfejs systemu nakładki.

Obraz
© Jeden Android, dwie nakładki, całkiem inne doświadczenia. Po lewej: HTC Sense, po prawej: Samsung TouchWizz (fot. www.komputerswiat.pl)

Kilka miesięcy temu Microsoft wydał swój najnowszy system przeznaczony do telefonów - Windows Phone 7. System ten napędza testowany model LG Swift 7. Nowy Windows tak bardzo odbiega od swojego poprzednika - Windows Mobile 6.5. że przez większość specjalistów jest uważany za całkowicie nowy produkt, tylko formalnie będący kontynuacją "mobilnych okienek".

Także Nokia nie zasypia gruszek w popiele. Nokia N8 z systemem Symbian^3 to pierwszy telefon z mocno odświeżonym i przeprojektowanym Symbian OS. W tym przypadku, mimo daleko sięgających zmian, jest to logiczna kontynuacja, albo raczej ewolucja systemu operacyjnego. Symbian^3 jest pierwszym "prawdziwie smartfonowym" systemem Nokii. Obsługuje między innymi wielozadaniowość, oraz zaawansowane funkcje społecznościowe.

Wszystkie systemy operacyjne, które występują w testowanych telefonach, są niezwykle funkcjonalne. Choć nieco różnią się obsługą, ich możliwości są bardzo zbliżone. Co najważniejsze - na każdym systemie możemy instalować dodatkowe aplikacje, które rozszerzą funkcjonalność telefonu. To jedna z cech charakterystycznych smartfonu.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Wszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-TWszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Obraz
Obraz

Aplikacje

Aplikacje możemy pobrać wprost na komórkę, korzystając ze specjalnego sklepu. W systemie Android jest to Android Market, w Symbian^3 - Sklep Ovi (Ovi Store), a w Windows Phone 7 dostęp do aplikacji uzyskamy poprzez serwis Marketplace. Z testowanych urządzeń, dostęp do największych zasobów mają użytkownicy obu smartfonów z Androidem - w sklepie Google jest ok. 20. tysięcy aplikacji.

Obraz
© Ovi Store Nokii w modelu N8. Nokia ma najbardziej przyjazny system płatności za aplikacje - wyceniane są w złotówkach, a nie przeliczane na złotówki (fot. www.komputerswiat.pl)

Test w pigułce

Szczegóły naszego szybkiego testu przedstawimy wam w formie wygodnej do nawigacji tabeli z zaletami i wadami poszczególnych smartfonów _ (tabela poniżej) _. W naszej tabeli - dla celów wyłącznie porównawczych wylądował Apple iPhone 4. Nie bierze on jednak udziału w klasyfikacji i nie jest punktowany.

Funkcje telefoniczne

W tej kategorii najlepiej wypadł smartfon Samsung Galaxy S - oferuje najlepszą jakość rozmów spośród testowanych urządzeń. Emituje także najmniej szkodliwego promieniowania.

Funkcje foto, wideo i audio

Najlepszym aparatem dysponuje Nokia N8. Robi nie tylko najwyższej jakości zdjęcia, ale także wyposażono ją w prawdziwą ksenonową lampę błyskową. Konkurencja albo nie ma lampy wcale (Samsung Galaxy S), albo wykorzystuje w tym celu diody LED. Światło lampy ksenonowej jest znacznie efektywniejsze. Dodatkowo 1. Mpx aparat Nokii oferuje znakomitą, jak na smartfon optykę - zdjęcia zrobione za pomocą N8, można spokojnie porównać do tych z solidnego kompaktu.

W odtwarzaniu muzyki najlepiej sprawdził się Galaxy S. Oferuje wysoką jakość odgrywanych utworów i obsługuje najwięcej formatów muzycznych.

Obraz
© Żaden z testowanych smartfonów nie został wyposażony w sprzętową klawiaturę QWERTY. Do dyspozycji mamy tylko wersję programową, która wyświetla się na ekranie tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Jeśli piszemy dużo wiadomości, lepszym wyborem może być model z fizyczną klawiaturą, na przykład HTC Desire Z (fot. www.komputerswiat.pl)

Wszystkie testowane telefony wyposażono w wysokiej jakości ekrany. Niemniej jednak tę konkurencję także wygrywa Galaxy S. Jego wyświetlacz jest lepszy nawet od tego w iPhone 4.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Wszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-TWszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Obraz
Obraz

Internet

Do surfowania w sieci najlepiej nadaje się HTC Desire HD. Nie tylko ze względu na duży wyświetlacz 4,3 cala, ale także najlepszą przeglądarkę internetową i wygodną klawiaturę ekranową, które zawdzięcza znakomitej nakładce HTC Sense. Desire HD oferuje też najszybszą transmisję danych - nawet 9,4 Mbps.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Podsumowanie

Zarówno w kategorii Jakość, jak i Cena/Jakość zwyciężył Samsung Galaxy S. Wyprzedził jednak swoich konkurentów o włos. Od stawki odbiegał jedynie LG Swift 7. Mimo to wszystkie testowane smartfony otrzymały ocenę bardzo dobrą i są godne polecenia. Niestety, ich ceny mogą przyprawić o zawrót głowy - choć w tej kategorii iPhone 4 wciąż jest zwycięzcą (ponad 3000 złotych), a raczej przegranym...

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Wszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-TWszystko o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)