Studenci Politechniki Wrocławskiej budują robota

Studenci Politechniki Wrocławskiej budują robota

Studenci Politechniki Wrocławskiej budują robota
Źródło zdjęć: © Politechnika Wrocławska
Bolesław Breczko
21.02.2020 19:09

Studenci budują golema - informuje Politechnika Wrocławska, chociaż tak naprawdę budują androida, czyli robota opartego na ludzkiej anatomii, ze sztucznymi kośćmi i mięśniami. Nie zmienia to faktu, że przedsięwzięcie jest imponujące.

Inspiracją dla Łukasza Koźlika, studenta Wydziału Mechanicznego, do stworzenia "golema" było odnalezienie u znajomego artysty książki "50 robotów. Rysuj i maluj" Keitha Thompsona.

- Natrafiłem tam na ilustrację nogi obleczonej w sztuczne mięśnie. I to było to! Od razu wiedziałem, że chcę się tym zająć – opowiada Łukasz Koźlik.

W pracy nad robotem pomaga mu Amadeusz Świerk z Wydziału Elektroniki. Poznali się podczas spotkania, na które zaprosił ich wspólny kolega.

- Łukasz, przyszedł z reklamówką, z której wyjął wyrzeźbioną i zespawaną rękę. Do niej poprzyczepiane były strzykawki z płynem hamulcowym poruszającym mięśnie. Nie było tam żadnej automatyki. Działało, ale było bardzo topornym rozwiązaniem. Mimo to robiło wrażenie – opowiada Amadeusz.

Obraz
© Politechnika Wrocławska

Łukasz szuka odpowiedzi na pytania związane z "golemem" w każdym możliwym miejscu. Jedną z większych trudności do pokonania była choćby kwestia przyczepów ścięgien, które często się zrywały. Student zwrócił się więc o pomoc do jednego z profesorów na Uniwersytecie Medycznym, a ten zaprosił go do prosektorium. Konstruktor był tam kilka razy, by dokładnie przyjrzeć się całej anatomii człowieka: od kości, przez ścięgna, po mięśnie, tłuszcz i skórę. Po latach prób i stworzeniu 50 prototypów "golem", a w zasadzie jego ręka (pokryta lateksową skórą przypominającą ludzką – choć jeszcze w fazie udoskonalania), może np. podnieść kombinerki ze stołu i odłożyć je.

– Na razie każdą taką komendę musimy wpisać ręcznie do komputera. Docelowo chcemy jednak, żeby robot się uczył, kopiując ruchy człowieka, które wcześniej zarejestruje zamontowana w nim kamera – podkreśla Amadeusz.

Studenci podkreślają, że pracują nad konstrukcją, która może wyręczyć człowieka w trudnych warunkach. Mogłaby więc sprawdzić się tam, gdzie środowisko jest skażone albo nie ma tlenu - np. pod wodą albo idąc dalej - w kosmosie.

Obraz
© Politechnika Wrocławska

- Jeśli chcemy, by praca nad nabrała rozpędu, musimy zatrudnić kilku pracowników – opowiada Łukasz. – Już teraz potrzebujemy programisty programującego wysokopoziomowo. Na razie możemy zaproponować tylko wspólną pracę w ramach rozwijania hobby, tak jak działamy obecnie my. Jeśli ktoś jest chętny, by razem z nami tworzyć Golema, zapraszamy.

Postępy w pracach nad robotem można śledzić na Facebooku () Konstruktorzy opowiadają tam o rozwiązaniach, nad jakimi pracują i dzielą się problemami, z którymi przychodzi im się mierzyć.

Chociaż powyższa informacja, którą opublikowała Politechnika Wrocławska mówi o golemie, to studenci budują w najlepszym wypadku androida, czyli humanoidalnego robota. W praktyce zbudowali dopiero jedynie rękę. Dla rozróżnienia robota od golema od androida i od cyborga prezentujemy skrócony przewodnik:

Robot - urządzenie mechaniczne wykonujące, automatycznie zaprogramowane wcześniej czynności.
Cyborg - organizm (człowiek ale nie tylko) z elementami mechanicznymi zastępującymi narządy organiczne (np. robotyczna ręka Luke's Skywalkera).
Android - Sztucznie stworzona istota przypominająca z wyglądu człowieka. Może ale nie musi być robotem.
Golem - istota przypominająca czlowieka, ulepiona z gliny pozbawiona duszy i wolnej woli. Występuje w m.in biblii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)