Budują 1000 razy szybsze superkomputery

Budują 1000 razy szybsze superkomputery

Budują 1000 razy szybsze superkomputery
Źródło zdjęć: © IDG.pl
10.08.2010 16:28

Zespół inżynierów i naukowców, kierowany przez specjalistów firmy Nvidia otrzymał od podległej amerykańskiemu Departamentowi Obrony agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) grant badawczy na 25 mln USD.

Został on przyznany w ramach prowadzonego przez DARPA programu upowszechniania wysokowydajnych systemów obliczeniowych (UHPC - Ubiquitous High Performance Computing). Grant jest przeznaczony na opracowanie technologii pozwalających na wykorzystanie procesorów graficznych w nowej generacji superkomputerach klasy exascale, a więc takich, których wydajność będzie mierzona w eksaflopach (trylionach operacji na sekundę) –. czyli ok. 1000-krotnie szybszych od najszybszych obecnie superkomputerów.

Obraz
© Cray Jaguar, obecnie najszybszy komputer świata (fot. IDG.pl)

Zdaniem DARPA, architektury obecnych wysokowydajnych komputerów zbliżają się do granic praktycznego wykorzystania energii i nie spełnią warunków koniecznych do przejścia do klasy exascale. Zadaniem zespołu, w skład którego wchodzą również naukowcy i inżynierowie z firmy Cray Inc, Oak Ridge National Laboratory oraz sześciu czołowych amerykańskich ośrodków akademickich, jest opracowanie nowych rozwiązań programowych i sprzętowych, które pozwolą na zasadnicze zwiększenie wydajności, elastyczności i niezawodności przyszłych superkomputerów.

Poza zespołem kierowanym przez Nvidia, DARPA podjęła decyzję o dofinansowaniu trzech innych zespołów pracujących w ramach programu UHPC. Pierwsze, prototypowe systemy wykorzystujące nowe rozwiązania powinny pojawić się przed 201. r.

Nazwy uniwersytetów wchodzących w skład zespołu zostaną podane go wiadomości po ustaleniu z nimi wszystkich szczegółów dotyczących umowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)