Zidentyfikowano 11 dużych asteroid. Mogą uderzyć w Ziemię

Zidentyfikowano 11 dużych asteroid. Mogą uderzyć w Ziemię

Zidentyfikowano 11 dużych asteroid. Mogą uderzyć w Ziemię
Źródło zdjęć: © East News | DAVIS/N.A.S.A.
21.02.2020 13:06

Sztuczna inteligencja pomogła w zidentyfikowaniu 11 asteroid, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Każda z nich może w niedalekiej przyszłości zderzyć się z Ziemią. Naukowcy komentują zagrożenie.

W czasopiśmie Astronomy & Astrophysics pojawiła się informacja o tym, że naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Leiden stworzyli algorytm sztucznej inteligencji, której udało się wykryć 11 potencjalnie niebezpiecznych dla naszej planety asteroid.

John D. Hefele, Francesco Bortolussi i Simon Portegies Zwart wykorzystali sieć neuronową, na której najpierw modelowali ruch planet i Słońca w ciągu najbliższych 10 000 lat. Następnie dodali do niej hipotetyczne asteroidy, które mogłyby uderzyć w Ziemię. Na tej podstawie algorytm sztucznej inteligencji mógł się nauczyć wykrywać realne zagrożenie dla planety.

Już pierwsze testy pozwoliły potwierdzić, że oprogramowanie HOI (Hazard Object Identifier) jest w stanie wytypować 90,99 proc. potencjalnie niebezpiecznych obiektów, spośród tych, które znalazły się na liście udostępnionej przez NASA.

Kolejne symulacje wykazały, że w latach 2131 - 2923 co najmniej 11 obiektów może zagrozić naszej planecie. Każdy z nich ma ponad 100 metrów średnicy. Dla przypomnienia, asteroida, która spowodowała katastrofę tunguską miała 50-80 metrów średnicy, a powaliła drzewa na obszarze ponad 2000 km2.

Według naukowców każda z wytypowanych 11 asteroid zbliży się do Ziemi na odległość mniejszą niż 1/10 odległości Księżyca od Ziemi. Tego typu obiekty są od dawna obserwowane przez NASA, jednak po raz pierwszy została w celu przeprowadzenia symulacji wykorzystana sztuczna inteligencja. Dzięki temu naukowcom udało się pozyskać dane na temat asteroid, po których wcześniej nie spodziewali się zagrożenia.

- Wiemy teraz, że nasze oprogramowanie działa. Będziemy chcieli je udoskonalić i wykorzystać w nim więcej danych. Problem w tym, że niewielkie różnice w obliczeniach orbity mogą prowadzić do bardzo różnych wniosków - przyznał profesor Portegies Zwart.

Tego typu badania są niezwykle cenne, ponieważ naukowcy mają pewność, że zderzenie z asteroidą to tylko kwestia czasu. Wczesne ich wykrycie pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)