NASA doceniła projekt studentów Politechniki Wrocławskiej

NASA doceniła projekt studentów Politechniki Wrocławskiej

NASA doceniła projekt studentów Politechniki Wrocławskiej
Źródło zdjęć: © Koło Naukowe Off Road dla OdpalProjekt.pl
28.08.2018 11:05, aktualizacja: 28.08.2018 14:31

Opracowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej lądownik marsjański "Eagle” ("Orzeł”) został doceniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez The Mars Society i NASA. Wśród 15 drużyn studenckich polski zespół zajął 2.miejsce.

Projekt "Eagle” został opracowany przez członków Koła Naukowego Off-Road działającego przy Politechnice Wrocławskiej. Celem konkursu było opracowanie koncepcji lądownika, który mógłby dostarczyć na Marsa 10-tonowy ładunek. Dodatkowo, podczas pracy studenci mogli posługiwać się jedynie dostępnymi technologiami lub tymi, które mogą zostać opracowane do 2026 roku. Jak twierdzi Justyna Pelc, lider zespołu: "W tym roku zmierzyliśmy się z trudniejszym wyzwaniem, które od wielu lat nurtuje wszystkie agencje kosmiczne i blokuje możliwość zasiedlenia nie tylko Marsa, ale i innych pobliskich planet". Innymi słowy chodzi o stworzenie prostego, taniego, a przy tym bezpiecznego lądownika.

W finale międzynarodowego konkursu, oprócz polskiej drużyny z Politechniki Wrocławskiej, znalazły się też cztery inne zespoły z USA i Francji oraz dwa mieszane: włosko-indyjska i niemiecko-szwedzka. Polacy zajęli 2. miejsce, a zespól otrzymał 5 tysięcy dolarów nagrody.

Według członków grupy, najwięcej problemów sprawiło im zaprojektowanie systemu wyhamowania lądownika w atmosferze planety. Jako, że jest ona szczątkowa, użycie spadochronów do wyhamowania tak dużej masy jest niemożliwe, podobnie jak i silników rakietowych, do których trzeba by zabrać duże ilości paliwa, na co nie ma miejsca. Dlatego w projekcie "Eagle” przewidziano zarówno hamowanie aerodynamiczne z wykorzystaniem modułu HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator) oraz użycie silników rakietowych w końcowej fazie lądowania.

W budowie Eagle wykorzystano technologię 3D. W ten sposób powstaną nie tylko lżejsze i zajmujące mniej miejsca elementy urządzeń, ale również bardziej odporne na warunki środowiskowe. Oprócz tego, pomogło to studentom zachować niskie koszty swojego projektu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)