Jakich komputerów używają studenci?

Jakich komputerów używają studenci?

Jakich komputerów używają studenci?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.11.2009 15:48, aktualizacja: 30.11.2009 16:16

Samsung Electronics podczas realizowanej w październiku akcji promocyjnej przeprowadził badanie ankietowe. Celem sondażu było sprawdzenie w jaki sposób studenci wykorzystują sprzęt komputerowy oraz jakie są ich główne potrzeby i oczekiwania związane z tego typu urządzeniami

W badaniu wzięło udział ponad 50. studentów z wybranych czołowych uczelni wyższych. Respondenci proszeni byli o podanie szeregu informacji dotyczących posiadanego i wykorzystywanego sprzętu IT.

Wyniki badań pokazują, że zdecydowana większość (94%) studentów posiada swój własny komputer osobisty, z czego aż 53. korzysta z wygody użytkowania i mobilności przenośnych komputerów typu notebook. Posiadanie notebooka nie jest determinowane przez tryb nauki - niezależnie od tego czy są to studia stacjonarne czy zaoczne lub wieczorowe odsetek osób wykorzystujących tego typu urządzenia był podobny. Wyraźne różnice widać natomiast w przypadku miejsca pochodzenia badanych. Znacznie mniej studentów z małych miejscowości wykorzystuje do nauki przenośny komputer niż ma to miejsce w przypadku osób z dużych miast.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Samsung)

Badana grupa studentów najczęściej deklarowała wykorzystywanie komputera do nauki, rozrywki oraz kontaktu z rodziną - odpowiednio 33%, 26. i 21%. Zdecydowana większość ankietowanych najczęściej korzysta z komputera w domu (53%), choć występują w tym miejscu pewne różnice w deklaracjach determinowane przez miejsce pochodzenia respondentów i opisane wyżej trudności w dostępie do droższych przenośnych urządzeń. Osoby z dużych miast, które częściej deklarowały fakt posiadania komputerów przenośnych, zdecydowanie chętniej wykorzystują ich mobilne możliwości - 26% z nich zabiera ze sobą komputer na uczelnie, 10% do biblioteki a 7% np. do kawiarni.

Oprócz oczywistych względów dotyczących wygody i dostępu do zgromadzonych zasobów (zarówno prywatnych jak i sieciowych) stwarza to również zdecydowanie lepsze warunki do nauki - notatki mogą być bowiem opracowywane w wygodnej elektronicznej formie bezpośrednio podczas wykładu lub w trakcie lektury materiałów w bibliotece.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Samsung)

Co ciekawe, studenci wydają się nie przywiązywać większej wagi do wyglądu wybieranych przez siebie produktów - jedynie 10. wszystkich ankietowanych zadeklarowało, że jest to jedna z istotnych cech decydujących o wyborze konkretnego urządzenia.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Samsung)

O ile komputer –. czy to przenośny, czy stacjonarny – wydaje się być dość powszechnym urządzeniem wśród przebadanej grupy studentów, o tyle drukarka jest już znacznie rzadziej wymieniana jako element wyposażenia studenckiego stanowiska pracy. Co czwarty student nie posiada żadnego urządzenia drukującego, przez co zmuszony jest korzystać z pomocy płatnych punktów xero. Deklaracje badanych respondentów pokazują, że przeciętny student przeznacza na tego typu usługi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Obraz
© (fot. Samsung)

Cały czas najpopularniejsze wśród studentów urządzenia –. niezależnie czy będą to modele wielofunkcyjne łączące w sobie skaner, kopiarkę, drukarkę i fax czy tylko podstawowe jednofunkcyjne - wykorzystują przestarzałą i mniej wydajną technologię atramentową (60%).

Studenci zapytani o możliwość zakupu ekonomicznego, wydajnego urządzenia wielofunkcyjnego deklarowali, że główne cechy, które byłyby brane przez nich pod uwagę - to potencjalna oszczędność czasu i pieniędzy wynikające z możliwości wydrukowania, kopiowania, skanowania wszystkich dokumentów w domu (28%) oraz korzystna oferta cenowa (28%).

Biorąc pod uwagę, że - jak pokazują wyniki badań - studenci intensywnie korzystają z wszelkiego rodzaju punktów xero niemal przez cały rok akademicki (z dwoma punktami kulminacyjnymi w postaci sesji egzaminacyjnych) popularność tego rodzaju urządzeń będzie stale rosnąć - szczególnie w przypadku bardzo wydajnej i ekonomicznej technologii laserowej.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Samsung)

Nowoczesny student musi korzystać ze zdobyczy technologii i efektywnie wykorzystywać swój czas. Na wykłady, zamiast zeszytu, powinien zabierać notebooka, który ułatwi późniejsze wykorzystywanie notatek. Możliwość drukowania prac w domu pozwoli natomiast zaoszczędzić czas spędzany w kolejkach do punktów xero i efektywniej sprawdzać jakość opracowanego materiału.

Przeprowadzone badania pokazują, że studenci największych polskich uczelni zdają sobie sprawę z możliwości jakie dają najnowsze technologie, ale też w dużym stopniu muszą stawiać czoła podstawowemu ograniczeniu w dostępie do najnowocześniejszych pomocy naukowych jakim jest cena.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu firmy Samsung, który polegał na przygotowaniu specjalnego zestawu promocyjnego przeznaczonego dla studentów największych polskich wyższych uczelni - w ramach akcji mogli oni kupić wybrane notebooki i urządzenia wielofunkcyjne firmy Samsung po promocyjnych cenach i w atrakcyjnej ofercie ratalnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)