Niemcy budują morski laser bojowy

Prototyp działa laserowego
Prototyp działa laserowego
Źródło zdjęć: © MBDA
Bolesław Breczko

28.01.2021 21:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firmy Rheinmetall i MBDA Niemcy otrzymały zadanie zbudowania lasera bojowego wysokiej mocy dla niemieckiej marynarki wojennej. Budowa ma zakończyć się w ciągu roku.

Prace nad niemieckim działem laserowym mają trwać przez cały 2021, a testy polowe mają odbyć się w 2022 roku.

Firma Rheinmetall zajmie się konstrukcją lasera, systemu kierowania promienia, chłodzenia i integracji systemu. MBDA zajmie się systemami śledzenia celów, kontroli i sterowania.

To nie pierwszy raz, gdy marynarka wojenna Niemiec interesuje się bronią laserową. Prace na tym obszarze rozpoczęły się w 2015 roku. Najnowszy kontrakt będzie bazował na wcześniejszych dokonaniach firm, które współpracowały już w ramach podobnych projektów.

Broń laserowa jest przyszłością w walce morskiej oraz systemach przeciwlotniczych. Sprawdzi się w niszczeniu statków, samolotów oraz pocisków rakietowych i artyleryjskich. Ze względu na sposób działania, broń laserowa natychmiast dociera do poruszającego się celu, co pozwala na jego szybkie i skuteczne unicestwienie.

Problemem cały czas pozostaje zasilanie dział laserowych, ponieważ potrzebują one ogromnej mocy. Dlatego początkowo testowane są wersje okrętowe oraz stacjonarne, do których łatwo będzie można dostarczyć odpowiednie zasilanie. W przyszłości działa laserowe mogą znaleźć się także na uzbrojeniu samolotów.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)