Siedzenie przed telewizorem skraca życie

Siedzenie przed telewizorem skraca życie

Siedzenie przed telewizorem skraca życie
12.01.2010 10:24, aktualizacja: 12.01.2010 10:34

Miłośnicy szklanego ekranu powinni uważać: nawet godzina dziennie przed telewizorem zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu chorób układu krążenia - wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo "Circulation"

Australijscy naukowcy z Baker IDI Heart and Diabetes Institute w stanie Wiktoria doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu stylu życia 8,80. dorosłych osób - 3846 mężczyzn i 4954 kobiet w wieku od 25 lat wzwyż. Wszyscy przeszli doustny test tolerancji glukozy. Jest to badanie, w którym mierzy się poziom glukozy we krwi w 2 godziny po spożyciu 75 gram tego cukru (w postaci roztworu). Rozstrzyga ono o występowaniu cukrzycy. Zmierzono im też m.in. poziom tłuszczów.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Pacjenci relacjonowali jak długo oglądali telewizję w ciągu ostatnich 7 dni. Następnie, przez ponad 6 lat śledzono stan ich zdrowia. W tym czasie odnotowano 28. zgony, z czego 87 z powodu choroby serca i 125 z powodu raka.

Związek między rakiem a oglądaniem telewizji był stosunkowo niewielki. Stwierdzono natomiast bezpośrednią zależność między czasem spędzanym przed telewizorem a podwyższonym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia, jak również z powodu innych przyczyn.

Okazało się, że osoby, które codziennie oglądały telewizję przez ponad 4 godz. były o 4. proc. bardziej narażone na zgon z różnych przyczyn w porównaniu z osobami, które robiły to przez mniej niż 2 godziny. Ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia było wyższe aż o 80 proc.

Związek ten był niezależny od innych czynników ryzyka chorób serca i elementów stylu życia, w tym palenia papierosów, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, niezdrowej diety, zbyt dużego obwodu w talii oraz braku ćwiczeń fizycznych w czasie wolnym.

Jak oceniają autorzy pracy, choć badania dotyczyły w szczególności nawyku oglądania telewizji, ich wyniki potwierdzają, że nieaktywny tryb życia, związany np. z siedzeniem za biurkiem czy przed komputerem, jest groźny dla zdrowia.

Ludzki organizm został stworzony do poruszania się, a nie długotrwałego siedzenia, komentuje główny autor pracy dr David Dunstan.

"Stało się jednak tak, że duża część naszych codziennych aktywności obejmujących poruszanie mięśniami w pozycji pionowej została wyparta przez siedzenie" - podkreśla badacz.

Jego zdaniem, zmiany technologiczne, społeczne i ekonomiczne sprawiły, że ludzie przestali używać mięśni, w sposób do jakiego przywykli - w rezultacie poziom wydatkowanej przez nas energii systematycznie maleje. "Wiele osób każdego dnia po prostu przemieszcza się z jednego fotela na drugi - z fotela w samochodzie na fotel w biurze, a potem na fotel przed telewizorem" - mówi.

Oglądanie telewizji jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych siedzących zajęć domowych. Na przykład, Australijczycy i Brytyjczycy spędzają na nim 3 godziny dziennie, podczas gdy Amerykanie nawet do 8 godzin. Zarazem, dwie trzecie mieszkańców USA ma nadwagę lub otyłość.

Dunstan zaznacza jednak, że jego badania odnoszą się nie tylko do osób z nadwagą czy otyłością, ale też do tych, którzy ważą prawidłowo. "Długotrwałe spędzanie czasu na siedząco ma zły wpływ na poziom glukozy i tłuszczów we krwi nawet u osób z prawidłową masa ciała" - komentuje badacz.

Zdaniem Dunstana, wnioski płynące z tej pracy są proste. "Poza regularnymi ćwiczeniami, trzeba unikać długotrwałego siedzenia w miejscu i pamiętać, by +ruszać się znacznie, znacznie częściej+. Zbyt długie przesiadywanie jest bowiem złe dla zdrowia" - konkluduje badacz.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)