Koronawirus: Niewielkie urządzenie może ratować życie pacjentom z COVID-19

Koronawirus: Niewielkie urządzenie może ratować życie pacjentom z COVID-19

Koronawirus: Niewielkie urządzenie może ratować życie pacjentom z COVID-19
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
30.04.2020 11:20, aktualizacja: 30.04.2020 12:45

Pulsoksymetr, czyli urządzenie do nieinwazyjnego pomiaru nasycenia krwi tlenem, może okazać się ważnym narzędziem w walce z pandemią koronawirusa. Dzięki niemu chorzy na COVID-19 są w stanie dokładniej obserwować objawy choroby.

Lekarz pogotowia ratunkowego - Richard Levitan na łamach "New York Times" przedstawił szereg argumentów przemawiających za posiadaniem pulsoksymetru. Urządzenia, którego nazwę dotychczas znali głównie pracownicy służby zdrowia.

Niewielkie urządzenie w walce o zdrowie

"Wszystkie osoby z kaszlem, zmęczeniem i gorączką powinny również sprawdzać pulsoksymetr, nawet jeśli nie zostały poddane testom na obecność wirusów” – napisał Levitan. Dlaczego to jest tak istotne?

Pulsoksymetr, który bardzo delikatne zaciska się na mięsistej części opuszka palca, mierzy stopień pochłaniania promieniowania przez tkanki. Dzięki temu urządzenie jest w stanie wykryć tętno i zmierzyć poziom czerwonych krwinek przenoszących tlen.

Pulsoksymetr u pacjentów z koronawirusem

Urządzenie jest przydatne u osób, które w łagodny sposób przechodzą COVID-19 lub podejrzewa się, że mogą być zakażone koronawirusem. Takie osoby nie są przyjmowane do szpitali. Trafiają do izolacji we własnych domach lub specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Otrzymują też pulsoksymetr z instrukcją, w jaki sposób z niego korzystać.

Zdaniem Levitana i innych lekarzy, urządzenie może dosłownie ratować życie. Niski poziom natlenienia krwi jest jedną z przyczyn trudności z oddychaniem. W niektórych przypadkach sprawia, że pacjent nie jest w stanie mówić pełnymi zdaniami. Ale u zakażonych koronawirusem jest zupełnie inaczej. Pacjenci z COVID-19 mogą oddychać dość swobodnie, przy czym natlenienie krwi jest bardzo niskie.

Pulsoksymetr nie zastąpi jednak wizyty u lekarza. Wszelkie niepokojące zmiany należy konsultować z właściwym specjalistą. U większości zdrowych osób natlenienie krwi waha się od 95 do 100 proc. Medycy zalecają zgłosić się do szpitala, kiedy poziom natlenienia spada wraz z upływem czasu i osiąga poziom 92 proc. lub mniej, szczególnie jeśli występują inne objawy ze strony układu oddechowego. Taki stan może informować o konieczności podania dodatkowych leków lub zastosowania rozwiązań, które są dostępne wyłącznie w szpitalach.

Stosowanie pulsoksymetru ma też swoje wady. Shoshana Ungerleider, internistka w Crossover Health w San Francisco, uważa, że samodzielne stosowanie urządzenia w domu może doprowadzić do nasilenia lęku. Częste pomiary mogą powodować dodatkowy stres. Ungerleider twierdzi, że gorsze jest jednak ignorowanie objawów fizycznych choroby, a szczególnie bólu w klatce piersiowej, kaszlu czy wysokiej gorączki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)