Robo-sekretarka OLIVIA

Robo-sekretarka OLIVIA
Źródło zdjęć: © a-star.edu.sg

20.07.2010 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach tegorocznej edycji Robocup 2010 w Singapurze, Agencja Nauki, Techniki i Badań (A*STAR) zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcia. Są nimi dwa roboty: OLIVIA i LUCAS, o przeznaczeniu socjalnym. Mogą one rozmawiać z ludźmi, udzielać im informacji, roznosić drinki i wykonywać rozmowy telefoniczne i wideo-konferencje.

OLIVIA to robot, który idealnie spełnia zadania sekretarki lub recepcjonistki. Posiada system śledzenia ruchu ust i oczu, dzięki czemu jej zachowanie jest bardziej naturalne. Rozpoznaje czy ktoś się przed nią znajduje i chętnie rozpoczyna dialog. Jej zestaw gestów daje przyjemny dla oka efekt, a zabawny głos i bardzo dokładny system mowy zachęca do prowadzenia rozmów.

Obraz
© Mobilny robot społeczny OLIVIA firmy A*STAR (fot. a-star.edu.sg)

Rozumie co mówisz i będzie się uczyć

Dzięki zestawowi 8 mikrofonów, robot potrafi zlokalizować źródło dźwięku w trójwymiarowej przestrzeni. Do tego jest w stanie się przemieszczać, co pozwala przykładowo wskazywać kierunek, w którym jest miejsce jakiego szukamy. Obecnie potrafi rozpoznać 5. tys. słów kluczowych i udzielać zaprogramowanych odpowiedzi. W przyszłości planowane jest zastosowanie nowych algorytmów, pozwalających na przetwarzanie zarejestrowanych zdań i naukę bardziej ludzkich odpowiedzi i zachowań.

Emocje jako dodatek

Aby osiągnąć jeszcze bardziej naturalne zachowanie OLIVII można zaprogramować jej zachowania imitujące emocje, takie jak smutek, radość czy podekscytowanie. Już teraz wiele osób, które miały z nią kontakt, wyraziły swoją pozytywną opinię. Po przepytaniu ponad 10. z nich, 75 procent stwierdziło, ze robot dobrze rozpoznaje ich mowę, a 63 proc. wystawiło ogólnie dobrą opinię. Najbardziej pożądanymi funkcjami okazały się szybka reakcja, wyraźny i miły głos oraz udzielanie istotnych informacji.

OLIVIA wyposażona jest również w czujniki dotyku, znajdujące się na głowie. Dzięki temu rozpoznaje gdy zostanie połaskotana czy pogłaskana. Zestaw czujników laserowych i sonarów pozwalają wykryć obecność przeszkód na większą i mniejszą odległość. Dzięki temu na pewno nie zderzy się ze ścianą

Obraz
© Mobilny robot społeczny LUCAS firmy A*STAR (fot. a-star.edu.sg)

Cyber-sługa chętnie pomoże

Drugim dzieckiem agencji A*STAR jest mobilny robot LUCAS. On również wyposażony jest w systemy rozpoznawania mowy, a jego głównym zadaniem ma być usługiwanie człowiekowi, patrolowanie i udzielanie informacji turystom. Zdolny jest do rozumienia poleceń na większą odległość i sam potrafi znaleźć drogę do celu. LUCAS wyposażony jest w urządzenia pozwalające na prowadzenie wideo-konferencji, a z czasem ma zostać rozbudowany o funkcje lokaja, bądź służyć w szpitalach.

_ (źródło: a-star.edu.sg) _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)